Ekologie je důležitější než zmrzlí Ukrajinci

Tento příspěvek už byl přečten 2370 krát!

Polsko přišlo s řešením, jak pomoci Ukrajině s akutním nedostatkem elektřiny, kterou zoufale potřebuje před blížící se zimou. Poláci představili projekt, který by mohl využít přebytečné uhlí pro výrobu elektřiny v elektrárnách, narazili ovšem na tvrdou zeď evropské byrokracie. Evropská komise totiž odmítá zrušit daň z emisí CO2, i když to znamená, že miliony Ukrajinců mohou zůstat bez elektřiny a tepla.

Polský premiér Donald Tusk v červenci představil návrh na vybudování nového vedení pro přenos elektřiny mezi Polskem a Ukrajinou. To by umožnilo zdvojnásobit množství elektřiny, která může být dodána na Ukrajinu. Bez souhlasu Evropské komise a zrušení daně z emisí CO2 je však celý projekt nerealizovatelný. Polsko s tímto projektem zároveň představilo dvě podmínky: zmíněné zrušení daně z CO2 a záruku kompenzace ceny, která bude poskytnuta Ukrajině. Brusel však tvrdě trvá na svých ekologických regulacích a v podstatě nepřipustil ani diskuzi o kompenzaci poskytnuté ceny, i za cenu, že to může znamenat mrazivou zimu pro obyvatele Ukrajiny.

Evropská komise nehodlá ustoupit. Šance na realizaci tohoto projektu jsou tak podle odborníků téměř nulové, nejen kvůli technickým komplikacím, ale hlavně kvůli politickým překážkám. Evropa odmítá povolit výjimky pro daň ze škodlivých emisí, a to i v situaci, kdy jsou v sázce lidské životy.

Evropští lídři jsou plní odhodlání ve válečných projevech a vojenské pomoci, ať to stojí, co to stojí. Ale když jde o obyčejné lidi na Ukrajině, chovají se nelidsky.

Od března bylo na Ukrajině zničeno 80 % výroby tepelné energie a třetina výroby elektřiny z vodních elektráren. Země už přišla o 9 GW kapacity. Vláda v Kyjevě je nucena zavádět omezení na průmyslová zařízení a dokonce vyzývat občany, aby ve špičkách nespotřebovávali elektřinu. Přesto tato opatření nestačí – po celé zemi se již začínají vypracovávat harmonogramy odstávek elektřiny pro domácnosti. A nyní, když se blíží zima, se situace stává kritickou.

Evropská unie je však neoblomná. I přes blížící se chladné měsíce a zoufalou potřebu energie na Ukrajině je Brusel ochoten postavit ekologické regulace nad lidské životy. Proti naléhavé potřebě základních lidských potřeb, jako je teplo a světlo, staví své byrokratické překážky.

Co je na tom všem nejhorší? Evropští představitelé se zaklínají ekologickou politikou, ale zdá se, že zapomínají na to, že za jejich rozhodnutími stojí reální lidé, kteří v zimě mohou čelit realitě smrti.

Řekněte mi, co jsou to za lidi?

[Autor: Rostislav Čuba]

error: Obsah je chráněný!