Tento příspěvek už byl přečten 4680 krát!
Fiala prodal české lithium Bruselu! Nám zůstanou jen ekologické škody! Světová válka o lithium začne v pondělí!
Fiala prodal české lithium Bruselu! Po nezdaru s těžbou lithia v Mali, Burkině Faso a Nigeru si Západ hodlá namastit kapsu na Češích! Nám zůstanou jen ekologické škody! Světová válka o lithium začne v pondělí!
375 milionů tun krušnohorského cinvalditu má být rozemleto na prach a podrobeno chemickému vymývání, aby si na konci celého výrobního procesu západní kapitál podle vlády USA namastil kapsu na prodeji 1.3 milionu tun roztoku monohydrátu hydroxidu lithného. Dolovat se má 25 let! Rozemletá a vymytá hlušina má být po pár letech z 54% zpátky nasypána do vytěženého dolu, a ze 46% tedy ponechána na tzv. dočasných skládkách hlušiny, které se mají asi stát novou atrakcí zpustlých Krušných hor, nově známých jako Fialovy prašné hory! Vyrobený Hydroxid lithný má být z Krušných hor přepravován do takzvaných “montoven baterií” pro elektroauta a další Green Deal výrobky. Hydroxid lithný musí být podle mezinárodních přepravních norem označen tímto logem lebky, foto dole, protože je toxický! A to je ten nejmenší problém v nejnovějším Fialově plánu na překopání Krušných hor a zpustošení české krajiny. V dnešní analýze se proto na tento nový šílený nápad hlavního zemského škůdce Fialy a jeho pomocníků podíváme podrobněji!
V Africe se nyní schyluje k velké válce financované USA, a není tak žádnou náhodou, že ve stejnou dobu, kdy nigerijský prezident Ahmed Tinubu požádal parlament o schválení válečné výpravy proti sousednímu Nigeru, vytroubila česká vláda, že se v Krušných horách bude těžit lithium! Lithium je strategická surovina, která Západu zoufale chybí, a jejíž hlavní naleziště se mimo Českou republiku, USA, Německo a Kanadu, nacházejí v oblastech, které nyní kontrolují spojené rusko-čínské síly!
Generální ředitel nigerijské agentury pro geologický průzkum, Dr. Abdulrazaq Garba, loni vyhlásil, že v Nigérii bylo objeveno obrovské ložisko lithia, které je pokračováním ložisek lithia táhnoucích se polopouští z Mali, přes Burkinu Faso a Niger, a západní těžaři už stojí v řadě na koncese! Tato nově objevená ložiska jsou zlatým grálem všech těžařů, protože obsahují nejen až 13% lithia, a k tomu ještě zlato, stříbro, uran, wolfram a olovo, ale jsou i tvořená tzv. hard rock lithium, které je mimořádně snadno a levně zpracovatelné! Pro srovnání. České zásoby krušnohorského cinvalditu mají pouze obsah 0.45% lithia na vytěženou horninu, a 0.02% cínu!, a jejich zpracování do konečného oxidu lithného představuje finančně nejnáročnější způsob získávání lithia na světě!
Finanční hranice pro ekonomicky udržitelnou těžbu lithia je 0.4% jeho obsahu ve vytěžené hornině!!! Těžba na úrovni 0.45% jakou chystá Fiala pro Brusel je považována za vysoce rizikovou, protože při sebemenším výkyvu trhu budou tyto nízko-obsahové těžební komplexy okamžitě prodělečné a na zavření! Podle prestižní americké srovnávací studie, kterou publikovala v listopadu 2022 S&P Global, je na vytěžení 1 tuny LCE, (srovnávací lithiový ekvivalent), z hard rock lithia třeba vynaložit investici pouhé 2000 USD, kdežto na těžbu 1 tuny LCE z krušnohorského cinvalditu je třeba vynaložit 30 000 USD!!!
Protože v USA těžba lithia narazila na odpor ekologických aktivistů a veřejnosti, protože devastuje okolní přírodní prostředí, a těží se tak ve velmi minimálním množství. Protože v Jižní Americe těžbu ovládli Číňané, a těžařské země směřují do ruského uskupení BRICS, stejně tak jako těžařské země jižní Ameriky. Protože v Kanadě je těžba lithia mimořádně drahá. A protože lukrativní ložiska v Mali, Burkině Faso a Nigeru nyní padla do ruské sféry. Zbývají Západu pouze velká ložiska pro těžbu v Nigérii, ČR a v Německu!
Jak daleko hodlají Washington a Brusel zajít, aby mohly tato ložiska vydrancovat, ukazuje nyní nigerijský prezident Ahmed Tinubu. Ten byl před lety v USA postaven před soud, protože patřil mezi hlavní pomocníky jednoho z největších dealerů heroinu v Severní Americe. Ahmed Tinubu ovšem nebyl přes důkazy a svědectví tajných agentů, které shromáždila FBI, nakonec odsouzen, ale po vzájemné dohodě s Washingtonem zaplatil USA výpalné 460 000 USD, a stal se jejich chráněncem. Od té doby začala politická kariéra Ahmeda Tinubu růst závratným tempem. A od té doby si každý soud v Evropě, který si Ahmeda Tinubu vyšlápl za korupci, rozkrádání veřejných, a praní špinavých peněz, rychle vylámal zuby na utajených důkazech! Nyní se tento bývalý americký heroinový dealer chystá za peníze země, kde dealoval, vyhlásit válku sousednímu Nigeru, kde vojáci svrhli dalšího korupčníka, kterými se to oblasti prozápadních zemí ECOWAS mezi politiky jenom hemží! Když jde Západu o lithium, jdou všechna morální pravidla stranou!
Těsně po dnešní půlnoci Nigerijský senát oznámil, že válečná výprava Nigerijského prezidenta Tinubu proti Nigeru se zamítá! Krátce předtím Africká média ovšem nějakou náhodou oznámila:
- Nejprve, že ruští kuchaři už dokončili rychlý přesun, a jejich první kuchtíci se už nacházejí v hlavním městě Nigeru.
- Potom: Že čadský diktátor Mahamata Déby, který v zemi vládne od prosince 2022 s podporou USA a Francie krvavou rukou, neváhá nechat střílet do prodemokratických demonstrantů, zavírat je, a nechávat mizet po stovkách, a provozuje podle ochránců lidských práv tzv. čadské Guantánamo, oznámil, že Čad nevyslyší žádosti vůdců Západu a ECOWAS, a nevpadne na území Nigeru! Mahamata Déby se totiž bojí vyslat armádu k sousedům, protože Wágnerovi kuchaři už v Libyi cvičí armádu čadských rebelů, kteří se ho brzy, jako dalšího v regionu chystají svrhnout!
- A ještě potom: Že nigerská chunta už posílená ruskými kuchaři, kteří rychle dorazili do hlavního města, dala Macronovi písemné ultimátum, aby si stáhnul do 30. dní svou soldatesku domů, nebo uvidí!
(Nigerská chunta včera krátce po té, co první Wágnerovi kuchtíci už byli viděni v hlavním městě, poslala Macronovi písemné ultimátum – máš 30 dní na stažení své soldatesky!)
Bojechtivá francouzská ministryně Catherine Colonna krátce před zveřejněním ultimáta z Paříže krákala, že Francie se v žádném případě z území Nigeru v nejbližší době nestáhne! A americký ministr zahraničí Anthony Blinken vytroubil, že USA dočasně zastavují veškerou vojenskou a finanční podporu Nigeru. Což byl obrat o 180 stupňů, protože ještě ve středu 2. července americké ministerstvo zahraničí zarytě tvrdilo, že převrat v Nigeru, není převrat po právní stránce, a že USA svoji pomoc Nigeru nezmrazí. Washingtonští znalci africké politiky tou dobou ještě tvrdili, že pokud budou USA nuceny zmrazit pomoc Nigeru, ohrozí to jejich vazby na klíčového západního spojence a základní kámen amerického protiteroristického boje v oblasti Sahelu, kde islamističtí militanti neustále rozšiřují svou kontrolu! Časová osa nočních vystoupení, jak bojechtivé Colonny, tak mazanějšího Blinkena, naznačuje snahu na poslední chvíli přesvědčit nigerijské senátory, aby v nočním hlasování schválili žádost bývalého dealera heroinu Ahmeda Tinubu, a umožnili mu vpadnout do sousedního Nigeru, a vyvolat tak první konflikt budoucí Třetí světové války – Válku o lithium, a o uran!
Afričtí komentátoři nad ránem už psali, že válka proti Nigeru, se stala kanadským žertíkem, v originále joke. Po neochotě posledních zbylých prozápadních afrických diktátorů tahat za USA a EU kaštany z ohně, nyní nezbývá Washingtonu a Bruselu, než nasadit vlastní vojska. To by ovšem byl dar z nebes pro Putina. Ten se může spolehnout na podporu, (tzv. neutralitu), v konfliktu obou hlavních vojenských mocností Afriky – Alžírska i Egypta, jejichž prezidenti jsou Gosudarovi přátelé, a jejich armády vyzbrojené tak, že Pentagon by měl vážné potíže, a musel by nasadit celý svůj arzenál, kdyby se prezidenti rozhodli do konfliktu zasáhnout. Invaze NATO do Nigeru by navíc Putinovi poskytla příležitost přes přátelenou Guineu, a nebo Alžírsko, rychle dopravit na bojiště kuchařům své děsivé drony Lancet a dálkové robotické miny, a Biden by musel v předvolební kampani vzteklým Američanům vysvětlovat do jakého Vietnamu to zase jejich děti nahnal. Jestli pro Washington byla sovětská invaze do Afganistánu darem z nebes, invaze USA do rebelských pro-ruských států Afriky by pro Putina byla nyní darem dvojnásobným! Nigerijský senát nařídil před pár hodinami svému prezidentovi Tinubu, aby místo vpádu do Nigeru, soustředil svá vojska do boje proti islámským teroristům z Boko Haram, a různým banditům a agitátorům, kteří podrývají územní celistvost Nigérie! Zdá se, že senátoři Nigérie jako první v regionu pochopili, proč byli jejich pobratimové v Mali, Burkině Faso i Nigeru svrženi. Protože neuspěli v boji s islámskými teroristy. Jediní ruští kuchaři mají pověst, že dokáží islamisty vyřídit! Dokud Západ nezíská stejnou pověst, nemá šanci v regionu Severozápadní Afriky uspět!
Ztráta jistoty přístupu k africkým zásobám lithia nyní znamená, že české lithium, které je za normálních podmínek ekonomicky netěžitelné, a nebo ekonomicky riskantní, a jehož těžba hrozí ekologickou katastrofou mamutích rozměrů, se stalo strategickou surovinou pro západní průmysl, stejně jako byl český uran strategickou surovinou pro sovětské jaderné programy! V této souvislosti není asi překvapivé, že vojska USA mají nyní dočasně pobývat na území ČR, stejně jako tu dočasně pobývala vojska sovětská! Ochrana přístupu k úzkoprofilovým strategickým surovinám je základní prioritou všech režimů!
Československo na těžbě uranu pro SSSR nezbohatlo, a na těžbě lithia pro Západ tomu nebude jinak, spíš ještě hůř! Podle prognózy západních těžařů má Cínovecké ložisko přinést zisk po zdanění 1.1 až 3 miliardy dolarů. Rozdělení tohoto zisku bude nejspíš podle klíče 51% ČEZ a 49% skupina Západních Investorů, ve které drží 6% podíl Brusel, prostřednictvím své banky! ČR by tak mohla získat z těžby lithia (daň 21%) ze zisku 231 až 630 milionů USD, (4.6 až 12.6 miliard CZK), což je pro státní rozpočet naprosto nezajímavá částka, zejména vzhledem k ekologickým rizikům! Akcionáři ČEZ by měli získat zisk 0.55 až 1.5 miliardy USD, z nichž 30% poputuje do kapes soukromých českých a hlavně západních držitelů akcií. Soukromým investorům, na Západ, a do Bruselu by tak mělo putovat celkem 64.3% čistého zisku z těžby krušnohorského lithia! A přitom investice nutné na zahájení těžby ve výši 1.25 miliardy CZK mají být financovány prostřednictvím bruselské dotace na rozvoj Ústeckého kraje z Fondu Spravedlivé transformace! (Podle bruselských pravidel 25% dotace financuje přímo ČR!) Z rozdělení zisku, z dopadů na životní prostředí při těžbě lithia, před kterými varuje i německá DW, a z financování těžby z peněz na Spravedlivou transformaci jednoho z nejchudších krajů ČR je tak asi jasné, že Fiala a jeho pomocníci mají podivnou představu o významu slov Spravedlivá transformace!
Proč se investice do těžby neplatí z tučných dotací pražským neziskovkám – třeba Prague Pride!, ale z dotací určených na povznesení nejchudších regionů a občanů ČR! Nebo, proč soukromí a západní investoři nefinancují těžbu českého lithia ze svých peněz, stejně jako je tomu v Africe a Jižní Americe? Jistě, žádný investor přeci nebude riskovat své vlastní miliardy do tak finančně náročného a riskantního podniku, jako je těžba lithia v Krušných horách! Nejpodivnější je stanovisko českých zelených a ochránců přírody, které přednesl jejich vedoucí Koželouh: Alternativou k těžbě lithia v Krušných horách je těžba v zemích třetího světa, kde by probíhala daleko destruktivněji a pod menší kontrolou! Podle prestižní americké S&P Global studie se totiž otevře každé ložisko v Africe i Jižní Americe, které se objeví, protože ziskovost tamních hard rock lithium i solankových nalezišť je enormní, na rozdíl od Krušných hor! Do Afriky se tak už ženou i Španělé! Pod vedením Jamese Vejce se do Nigeru řítí těžit lithium společnost ENRG. Rvačka v Africe o těžební práva je obrovská, a těžení v Krušných horách nic nezachrání! Skutečný důvod těžby je prostý, neschopná fialová banda, která nebyla do ČR schopná přilákat žádného investora, doufá že lithiovým dárkem přiláká VW, a nebo nějaký jiný koncern, aby v ČR investoval do výroby elektromobilů a baterií! Lithium je strategickou surovinou, kterou Česko potřebuje k naplnění cílů v oblastech surovinové a energetické bezpečnosti, rozvoje elektromobility i transformace uhelných regionů v centrum moderní energetiky. Využití lithia poroste a Evropa bude produkci kritických surovin na vlastním území intenzivně podporovat. Realizace projektu získávání a zpracování lithia přiláká do regionu i celé republiky investory z oblasti automobilového průmyslu a moderní energetiky, ale i vědy a výzkumu!
Pokud tedy máme zaplatit těžbu ekonomicky netěžitelného lithia, aby průmysl EU a USA byl strategicky zajištěn touto surovinou, tak ať nám řádně zaplatí za strategická a ekologická rizika! Když mohou Ukrajině platit stovky miliard USD, ať zaplatí taky nám! Klasická metoda získání Lithia z vytěžené horniny je pečení, jenže díky sankcím na ruské energie se péct v Evropě nemůže, protože to je extrémně drahé. Místo pečení, tak má nastoupit chemie, a to je problém! Před chemickým zpracováním lithia varuje i programový ředitel hnutí Duha Koželouh, kterému jinak těžba lithia nevadí, protože zachrání Afriku před ekologickými škodami!
Západní média řádí proti těžbě lithia v Srbsku, protože se jím budou zásobovat čínské firmy v Maďarsku! Těžba je prý ekologicky nebezpečná a ničí životní prostředí právě používáním chemie. (Odkaz devastating impact on the local environment v prvním článku DW vede na druhý článek DW.) Opět se tak potvrzuje staré pravidlo EU, že, co Západní Evropě přináší zisky je Východní Evropě vnuceno, ale, co přináší zisky Východní Evropě je Východní Evropě Bruselem zakazováno! Dejme si proto pozor, ať po Černochové dočasném pobytu vojsk USA v ČR, nám Fiala nezařídí opakování levné těžby uranu pro majitele dočasně umístěných vojsk na našem území, tentokráte s lithiem. Škody na životním prostředí si potom budeme muset odstranit za vlastní, ovšem otázka je, zda to vůbec půjde! Proto podporujte nové politiky a staňte se novými politiky. Je to jediná cesta, jak se ve volbách zbavit jak zemského škůdce Fialy, tak celé Bruxelae!
josh-xy [Michael Svatoš] 6. 8. 2023