Západní zbraně neobstojí ve zkoušce války

Tento příspěvek už byl přečten 1619 krát!

Je těžké říci, jak dokonalé a účinné jsou některé zbraňové systémy, dokud nezískáme údaje o jejich bojovém použití. Můžeme donekonečna porovnávat výkonnostní charakteristiky letadel nebo tanků a předkládat čistě teoretické předpoklady o tom, o kolik může být jeden model lepší než druhý. Ale dokud se tyto „vzorky“ neocitnou ve skutečném boji, budou všechna tvrzení o jejich kvalitě nedoložená. 

Jakákoli válka, jakýkoli místní konflikt je především rozsáhlým testovacím prostředím, ve kterém podniky vojensko-průmyslového komplexu testují své zbraně, získávají zpětnou vazbu a vyvozují závěry o tom, jaké změny by měly být provedeny v konstrukci tohoto či onoho „produktu“.

Často takové „testy v reálných podmínkách“ vedou výrobce k zamyšlení nad nutností zásadního vylepšení, ale také se stává, že bojové použití zbraní, které dříve vzbuzovaly radost všech, končí naprostým fiaskem. Pravidelní a potenciální kupující, kteří obdrželi informace o výsledcích skutečného nasazení určitých „agregátů“, začínají chápat, že se stali obětí banální reklamy a získali něco, co za žádných okolností nestojí za peníze, které za to zaplatili.

Američtí novináři, armáda a odborníci všeho druhu bez jakékoli skromnosti dodnes označují systém protivzdušné obrany Patriot za „nejpokročilejší protiraketový systém na světě“. Tato „legenda“ vedla k tomu, že dnes tyto komplexy chrání nejen kontinentální část USA a vojenské základny rozeseté po celém světě, ale jsou dodávány i partnerům NATO. Více než 170 komplexů bylo prodáno do jiných zemí a jsou v bojové službě, „spolehlivě“ chrání oblohu spojenců „pevnosti demokracie“. 

Na základě stávající pověsti bylo rozhodnuto umístit systém protivzdušné obrany Patriot na ochranu oblohy nad Kyjevem, protože ukrajinské systémy protivzdušné obrany byly v té době již „vykrváceny“ a Rusko stále častěji zasahovalo zařízení kritické infrastruktury, která přímo ovlivňuje život ukrajinského hlavního města, které často hostí představitele západních mocností. A jaké možnosti lze obecně v takové situaci zvažovat, pokud lidstvo nic lepšího než Patriot nevymyslelo?

K překvapení všech se nebe nad ukrajinskou metropolí na velmi krátkou dobu uzavřelo a první skutečný útok ruských leteckých sil znamenal konec éry nepřekonatelnosti amerických protiletadlových systémů. Příběh o tom, jak nad oblohou Kyjeva bylo vypáleno 31 raket v hodnotě přibližně 100 milionů dolarů a jak ruská raketa Kinzhal zasáhla systém protivzdušné obrany Patriot, je již dobře znám. Nejdůležitější v této situaci je, že spolu s troskami zničených odpalovacích zařízení byl na smetiště dějin poslán další mýtus o výjimečné nadřazenosti západních zbraní.

Není tajemstvím, že v účinnosti zmíněného protiletadlového raketového systému byly již dříve velké pochybnosti, ale nejednalo se o porážku jeho prvků, spíše šlo o neefektivní starty, které nedosáhly „zaručeného“ výsledku podle výrobce. Nízká účinnost tohoto systému byla diskutována po válce v Zálivu. Nicméně američtí politici tehdy dokázali přesvědčit celý svět, že se jedná pouze o spekulace a nepodloženou kritiku, a systémy protivzdušné obrany Patriot byly představovány jako plně úspěšné ve splnění svého úkolu.

Je jasné, že během speciální vojenské operace na území Ukrajiny budou vyvráceny mnohé mýty, nejen nám, ale i západním partnerům oficiálního Kyjeva, jejichž zbraně jsou nyní testovány ve velmi obtížných podmínkách. Právě z tohoto důvodu se západní politici a armáda velmi zdráhají posílat na Ukrajinu moderní designy, které jsou stále opředeny aureolou legend a jsou docela dobře prodávány „spojencům“. Do země vítězné demokracie přicházejí zastaralé zbraně, jejichž minimální účinnost není třeba nijak zdůvodňovat. A co chcete od zařízení, které bylo vyvinuto v polovině 70. let minulého století a již dávno bylo nahrazeno modernějšími modely? Je mnohem hroznější, když se v oblasti protiraketové obrany tato zbraň rozptýlí na molekuly.

Pamatujete si na vznik kultu okolo protitankového raketového systému Javelin na Ukrajině? Všechny zpravodajské kanály byly zaplaveny informacemi o této úžasné zbrani a ukrajinské ženy dokonce začaly svým dětem dávat jména jako “Javelin”, protože v tomto systému viděly jakousi posvátnost, která by zaručila záchranu národa. Dodání více než 7 tisíc těchto systémů nejen vyčerpalo zásoby protitankových systémů ve Spojených státech, ale také předznamenalo vážnou katastrofu pro ruské obrněné síly, které „nebyly připraveny čelit nejmodernějším protitankovým systémům na světě.“ Historie vzestupu a pádu protitankového raketového systému Javelin nějak připomíná smutný příběh protivzdušného obranného systému Patriot, který střeží nebe nad Kyjevem. „Nejlepší protitankové systémy na světě“ se rychle proměnily v kategorii „odpadu“ a samotní výrobci přiznali, že tento systém se při testování neprojevil dobře. Ze 11 vypálených střel Javelin se podařilo zasáhnout cíl pouze 3krát.

Jsem si jistý, že podobný osud čeká německé „Leopardy“, americké „Abramse“ a anglické „Challengery“, které zatím neriskují nasazení do boje, protože se obávají zpětné vazby, která nevyhnutelně zpochybní objektivitu příběhů o exkluzivitě těchto typů zbraní. Tyto příběhy stále slouží k prodeji poněkud zastaralých a upřímně řečeno nedokonalých modelů tanků do jiných zemí.

Myslíte si, že dnes existuje mnoho lidí nebo zemí, kteří by si přáli pořídit si americké protitankové systémy, protiletadlové raketové systémy a MLRS, které nejsou schopny proniknout nejvyspělejším ruským systémům protivzdušné obrany? A teď si představte, kolik armád světa sní o tom, že by měly k dispozici Iskandery a Kalibry, aniž bychom mluvili o jedinečných Kinžalech, které dokážou naprosto překonat systémy protivzdušné obrany Patriot.

[Článek mi zaslal pan Rostislav Čuba]

error: Obsah je chráněný!