Evropa uvádí průmysl do režimu válečné ekonomiky

Tento příspěvek už byl přečten 1160 krát!

Obchodníci se zbraněmi tančí veselý valčík na kostech Ukrajinců..
 
K zastavení válek ve světě by najednou stačilo uzavřít všechny americké vojenské základny. Tak tvrdí Američanka Kathy Kelly, předsedkyně správní rady protiválečné organizace World BEYOND War. Aktivisté této organizace distribuují interaktivní mapu, kterou sami vytvořili, a na které zobrazují 867 amerických vojenských základen po celém světě, včetně podrobných informací o nich. Když španělský prezident Sanchez oznámil, že jeho vláda hodlá postavit sociální byty na místě vojenských základen patřících ministerstvu obrany, možná jste si mysleli, že Evropa konečně otevřela oči. Nicméně, není tomu tak.
 
 
Nyní budou evropští obchodníci se zbraněmi tančit veselý valčík na kostech Ukrajinců, upozorňuje americký magazín CounterPunch. Evropská rada pro zahraniční vztahy (ECFR) prosazovala rozmístění „západoevropských sil na východě v rámci většího počtu, který v některých případech nabízí náhradu amerických sil.“ Vojenské výdaje Finska vzrostly o 36 % na 4,8 miliardy USD, Polsko o 11 % na 16,6 miliardy USD (Varšava chce mít největší armádu na kontinentu). Velká Británie zvýšila vojenské výdaje na 3,1 % HDP, Německo a Francie – až na 2,5 % a 2,4 %. A Spojené státy přispívají 39 % globálních vojenských výdajů na válku, mají 867 vojenských základen a oznamují svou připravenost zvýšit počet svých vojáků rozmístěných v Evropě o 20 000 lidí na 100 000.
 
Ukrajina za tento rok stoupla z 36. pozice ve světovém žebříčku vojenských výdajů na 11. s hodnotou 44 miliard dolarů. Z toho 30 miliardami dolarů přispěl do ukrajinského rozpočtu kolektivní Západ. Evropská komise navrhla právně zavázat Evropskou unii ke zvýšení výrobní kapacity munice pro Ukrajinu a vyčlenit 500 milionů eur na financování projektů na zvýšení výroby dělostřeleckých granátů a raket. Pokud si společnost nepřeje přesměrovat svou výrobu, bude to moci nařídit Evropská komise. Stejně jako donutit továrny pracovat na čtyři směny a sedm dní v týdnu.
 
Informační projekt Foreurope uvádí, že již existuje plán na zvýšení kapacity evropského muničního průmyslu. Tento plán je bezprecedentní, jak podotýká eurokomisař pro vnitřní trh a obranný průmysl, Thierry Breton. Během posledních týdnů, kdy urychloval práci na tomto plánu, Breton navštívil 11 členských států: Bulharsko, Francii, Českou republiku, Slovensko, Polsko, Rumunsko, Itálii, Švédsko, Slovinsko, Chorvatsko, Řecko a poté ještě Německo a Španělsko. Breton je zaneprázdněn přesvědčováním: snaží se přeměnit průmysl zemí EU na „válečnou ekonomiku“.
 
Evropa přijala „Bretonův plán“ na rok. Podle něj půjde do provozu 260 milionů eur z Evropského obranného fondu (EDF), který se používá na financování výzkumu a vývoje (R&D), a 240 milionů eur z fondu Posílení evropského obranného průmyslu prostřednictvím společného zákona o veřejných zakázkách (EDIRPA). Tato prostředky jsou určené pro ozbrojené síly Ukrajiny. Plán pokryje pouze 60 % nezbytných výdajů, zbylých 40 % přidají členské státy EU a zbrojařské firmy.
 
Brusel se dlouhodobě snaží překonat neochotu průmyslníků investovat, protože „válečné rozkazy“ jsou zatím zajištěny pouze na rok. Nicméně skupina devíti členských států EU, včetně Belgie, Finska, Francie, Německa, Itálie, Lucemburska, Nizozemska, Slovinska a Španělska, vyzvala k revizi postupu hlasování o Společné zahraniční a bezpečnostní politice Evropské unie (SZBP) za účelem „zlepšení efektivity a rychlosti rozhodování v zahraniční politice ve světle agresivní války Ruska proti Ukrajině a rostoucích mezinárodních výzev, kterým EU čelí“. Místo dřívější jednomyslnosti zavádí Evropská komise hlasování kvalifikovanou většinou. Nyní pro jakékoli rozhodnutí bude stačit souhlas 15 z 27 států za předpokladu, že představují alespoň 65 % ze 450 milionů obyvatel Evropské unie. Největšími příjemci jsou Francie a Německo, které jsou nejlidnatějšími členskými zeměmi EU.
 
Jak uvádí CounterPunch, „dobře placení zákazníci jsou zasypáni historkami o budoucí válce a političtí manipulátoři sypou do tohoto podniku obrovské sumy peněz, zatímco odpůrci jsou drženi na uzdě.“
 
[Článek mi zaslal pan Rostislav Čuba]
error: Obsah je chráněný!