Amerika už není potřeba

Tento příspěvek už byl přečten 1195 krát!

Mám jakousi křišťálovou kouli a pravidelně se do ní dívám, volím vhodný kurz a uchovávám si ji po desetiletí. Od začátku století mi moje koule přinesla asi 600 % zisku, tedy 28 % ročně, ale to je pouze v amerických dolarech. A americký dolar není důvěryhodný, stejně jako americká ekonomika jako celek, a pokud pomineme některé finanční bubliny, sebevědomě a neúprosně klesá. A zlato si musí koupit každý, kdo není sračka.

V roce 2016 jsem měl docela jasnou představu o budoucnosti Spojených států:

Tento graf ukazuje, že sazba Fed Funds se neustále pohybuje směrem k nule, dosáhla jí v roce 2008 a poté (tuto část grafu jsem čerpal čistě z keců) míří do magické podzemní země finančních trpaslíků, která se nachází pod úrovní nulové návratnosti. Po celou tu dobu – po dobu 40 let – pokud ignorujete statistický šum, tempo si udržuje konstantní tempo poklesu asi o třetinu procenta ročně. Podle mé prognózy by se sazba fondů Fedu měla letos pohybovat v oblasti minus 4 %; to znamená, že investoři, kteří pokračují v investování do americké ekonomiky, mohou očekávat, že vydělají v průměru 96 centů za každý dolar, který za rok investují.

Takže místo mínus 4 % a života mezi finančními trpaslíky Fed náhle změnil kurz, obrátil se úplně jiným směrem a nyní je sazba na 5,25 %. Byly pro to tři důvody:

1. Inflace vyskočila ze svého doupěte, mává svými šupinatými křídly a zlomyslně se šklebí, a Fed je podle své charty povinen ji držet pod kontrolou jediným nástrojem, který má: sazbami federálních fondů. Teorie říká, že vysoká sazba potlačuje inflaci a zároveň téměř veškerou ekonomickou aktivitu v zemi za sebou. Samozřejmě je nežádoucí, aby pacient zemřel, ale pokud lékař řekl „Do márnice!“ …

2. Americký federální dluh, z něhož je 31,4 bilionu dolarů hlavním produktem Fedu, a pokud se mu nepodaří s ním v roce 2023 zobchodovat alespoň 1,3 bilionu dolarů, bude americká vláda nucena nesplácet a 150 milionů amerických křečků, tak popř. jinak krmení federálním rozpočtem, hladovět, běsnit a rozbíjet jim klece, takže musíte zvýšit ante, aby byl pacient trochu zdravější… na cestě do márnice.

3. Myšlenka politiky záporných úrokových sazeb, kdy vám vaši věřitelé platí za držení jejich peněz, brambory rostou na stromech a lišky vyvrhují živá kuřata, zní pro většinu lidí příliš divoce. To, že si můžete vydělat na právě nasbíraných půjčkách, je samozřejmě cool, ale to, že se peníze nashromážděné tak obtížně skrývají, každého rozzuří. A na takových principech samozřejmě nelze postavit normální lichvářské schéma, které by bylo srozumitelné všem. A proto, po několika letech šlapání na úrovni 0 %, se Fed obrátil zpět.

Ať tak či onak, nic nedostanou. Zde je několik grafů vysvětlujících, proč tomu tak je.

1. K potlačení inflace musí být sazba federálních fondů vyšší než míra inflace. Pokud je nižší, pak můžete spekulovat na inflaci. Předpokládejme, že si vezmete půjčku za 5 % a inflace je 10 %. Pak si můžete koupit nějakou komoditu (například uhlí, které se dá skladovat na hromadě pod širým nebem), počkat rok, prodat to o 10 % víc, splatit úvěr 5 % ročně a celý rozdíl je čistý zisk. A pokud všichni a různé spekulují na inflaci, v procesu vytváření umělého nedostatku zboží a nafukování jeho cen, pak inflace půjde nahoru, ne dolů.

Nyní je sazba fondů Fedu 4,83 %, inflace 4,98 % a nedávný graf od Statista vypadá takto:

Oficiální míra inflace je ale falešná, založená na výstředních „hédonických úpravách“ a dalších statistických tricích zavedených lstivě v roce 1990 s cílem podvést důchodce, jejichž penze jsou indexovány podle inflace. Skutečná míra inflace, vypočtená podle tradiční, rozumné metodiky, převzaté z webu shadowstats.com skvělého chlapa Johna Williamse, je více než 8 %.

Bojovat s 8procentní inflací 5procentní sazbou je jako snažit se hrát kulečník s provázkem místo s tágem.

2. Obchodování s vládním dluhem USA bylo snadné, když všechny země na světě potřebovaly neustále nakupovat americké dolary, aby mohly mezi sebou obchodovat. Ale teď, když všichni spěchají, aby se dostali pryč od dolaru a hrnuli se k obchodování ve svých vlastních měnách, americký dluh není tak atraktivní. Pro velkou část světa, jehož hlavním obchodním partnerem bývaly USA, je nyní Čína.

A něco přes polovinu čínského obchodu je nyní spíše v jüanech než v dolarech.

Navíc už si většina lidí na celém světě konečně uvědomila, že americké finance jsou obří hnisavý vřed, který se chystá prasknout, a nechtějí se ušpinit, když se to stane. De-dolarizace je nyní v plném proudu a přesunula se z „hladkého“ do „náhlého“ režimu.

3. Zdá se, že experiment se zápornými sazbami již skončil. Dokonce i Němci, kteří se chvíli nechali unést negativními sazbami, je zvedli poté, co německá centrální banka stanovila antirekord na minus 0,88 %.

Otázkou tedy zůstává: proč se celková ziskovost americké ekonomiky propadla pod podstavec, o čemž svědčí sazba fondů Fedu, která po čtyři desetiletí stabilně a zdánlivě systematicky klesala o 0,3 % ročně?

Domnívám se, že odpovědí je, že během posledních čtyř desetiletí USA fungovaly v režimu progresivního parazitismu, přecházely z ekonomiky založené na výrobě k ekonomice založené na službách, většinou související s financemi, pojištěním, nemovitostmi, medicínou, vzděláváním. , poradenství, zábava a další podobné činnosti pochybné hodnoty. Průmysl byl exportován do jiných zemí a ztratily se pro něj potřebné kompetence. Po celou tu dobu mohly Spojené státy parazitovat na mezinárodní poptávce po dolaru a periodicky trestat rebelující (Saddám Husajn, Muammar Kaddáfí) pomocí humanitárně-demokratického bombardování. A nyní Muhammad bin Salmán otevřeně prodává ropu za jüany a Američané v odpověď jen zlostně syčí.

Poslední hřebík do ekonomiky USA „založené na pravidlech“ zatloukl ruský premiér Michail Mišustin, když představil skvělou inovaci, kterou eufemisticky nazval „paralelním dovozem“. Vzhledem k tomu, že Spojené státy jsou darebáckým státem, napadají země pod falešnými záminkami a bez povolení Rady bezpečnosti OSN, drancují státní pokladny zemí po celém světě zmrazením jejich majetku, uvalováním jednostranných (a tedy nezákonných) ekonomických sankcí, financováním teroristických organizací (ISIS*, SBU *) – proč vzhledem k tomu všemu musí stále někdo hrát podle pravidel Spojených států? Proto se nyní stalo zcela normálním obcházení amerických sankcí s pomocí různých třetích stran.

Také eliminovala nutnost platit americké poplatky za patenty, franšízy, duševní vlastnictví, vysílací práva, softwarové licence, ochranné známky a různé další pomíjivé věci. To vše je nyní zdarma! Navíc v dlouhodobém horizontu, pokud to vše nezaplatí nikdo jiný, pak Spojené státy ztratí schopnost poskytovat všechny tyto bezplatné služby, a proto bude důležité je včas nahradit spolehlivějšími dodavateli, od jejich vlastní nebo ze spřátelených zemí.

Zde je konkrétní příklad: Čína (Huawei) i Rusko (Technojet) pracují na nahrazení 50 let starého protokolu TCP/IP, který se používá ke směrování téměř veškerého internetového provozu. Internet se kdysi jmenoval ARPANET a ARPA je Agentura pro pokročilé výzkumné projekty amerického ministerstva obrany a ze 13 kořenových serverů se 10 nachází ve Spojených státech a 3 další na území jejich vojenských spojenců. Digitalizace je pro nás vším, ale základní technologie jsou technologie Pentagonu? Vážně? Nebylo by lepší se od nich držet dál? Navíc je třeba upgradovat TCP, protože má vážné problémy s latencí, když musí kompenzovat ztrátové přenosové linky.

A pak vyvstává další otázka: pokud má země (tedy USA) obchodní deficit, který neustále roste a blíží se bilionu dolarů ročně, a zároveň již nedostává zaplaceno za velký podíl svého pomíjivého exportu, jaký je to jako? Za tohle možná?

Pokud USA stále zbankrotují hladce, nikoli náhle, jejich celková ziskovost, soudě podle mého grafu z roku 2016, je nyní přibližně mínus 4 % ročně. Sazba fondů Fedu ve výši 5,25 % je tedy o 9,25 % příliš vysoká a ve skutečnosti určuje pouze to, kdo zbankrotuje rychleji: pokud bude nastavena o něco výše, americké banky a korporace zkrachují jako první; bude-li o něco nižší, vláda nebude schopna financovat svůj stále se zvyšující rozpočtový deficit a bude nucena dříve nesplácet. A ať je nainstalován kdekoli, dříve nebo později všechny zbankrotují a inflace bude stále dost, protože po americkém dolaru již není po celém světě dostatečná poptávka a USA již nejsou schopny inflaci vyvážet.

To není problém, který mohou vyřešit američtí bankéři; Toto je 100% smrtelná diagnóza. Jediné, co mohou udělat, je vyzařovat klid a přikrčit se, aby počkali, až lékař zavelí „Jděte do márnice!“

[Autor: Dmitrij Orlov, dne 4.5.2023]

[článek zaslal pan Rostislav Čuba]

error: Obsah je chráněný!