Nové „Náboženství AI“ A Nová „Bible AI“?

Tento příspěvek už byl přečten 432 krát!

Budou miliony lidí brzy hledat duchovní vedení u umělé inteligence? Taková představa vám může znít bláznivě, ale neměli bychom podceňovat, jak rychle AI mění náš svět. Dnes mi moje žena ukázala některé z věcí, které ChatGPT umí. Během několika okamžiků dokáže produkovat extrémně sofistikované odpovědi na velmi složité otázky. Upřímně, byl jsem nesmírně ohromen. Jiné programy AI jsou schopny produkovat velmi realistické fotografie, umělecká díla a videa. To, co nyní vidíme, je samozřejmě jen začátek. Technologie umělé inteligence postupuje exponenciální rychlostí a s dostatkem času by byla milionkrát výkonnější, než je právě teď.

předchozím článku jsem varoval, že tento druh technologie má potenciál převzít každý aspekt našeho života.

Bohužel to zahrnuje i náboženství.

V pátek se více než 300 lidí zúčastnilo „kostelní bohoslužby“, kterou vedl chatbot ChatGPT …

Chatbot s umělou inteligencí požádal věřící ve zcela zaplněném kostele svatého Pavla v bavorském městě Fuerth, aby vstali z lavic a chválili Pána.

ChatGPT chatbot, ztělesněný avatarem vousatého černocha na obrovské obrazovce nad oltářem, pak začal kázat více než 300 lidem, kteří se v pátek ráno dostavili na experimentální bohoslužbu v luteránské církvi téměř výhradně generovanou AI.

Během 40minutové bohoslužby se na obrazovce objevili čtyři různí „avataři“.

Dvě z nich byly mladé ženy a dva z nich byli mladí muži.

29letý muž, který přišel s tímto nápadem, řekl, že asi 98 procent obsahu služby „pochází ze stroje“ …

40minutovou bohoslužbu – včetně kázání, modliteb a hudby – vytvořili ChatGPT a Jonas Simmerlein, teolog a filozof z Vídeňské univerzity.

„Vymyslel jsem tuto službu – ale ve skutečnosti jsem ji spíše doprovázel, protože bych řekl, že asi 98 % pochází ze stroje,“ řekl 29letý vědec pro The Associated Press.

V tomto případě byl ChatGPT požádán, aby přispěl na křesťanskou bohoslužbu, a to je rozhodně velmi strašidelné.

Ale samozřejmě je pravděpodobně jen otázkou času, kdy umělá inteligence vytvoří zcela nová náboženství.

Ve skutečnosti se zdá, že Yuval Noah Harari z WEF si myslí, že už jsme „na pokraji“ toho, že se to stane…

Svět je na pokraji nového náboženství vytvořeného umělou inteligencí, prohlásil historik Yuval Noah Harari.

Akademik – známý svou nejprodávanější knihou Sapiens – řekl, že software jako ChatGPT by mohl přilákat věřící tím, že bude psát své vlastní posvátné texty.

Ve svém projevu na vědecké konferenci řekl, že umělá inteligence překročila novou hranici tím, že „ovládla“ náš jazyk a je nyní schopna jej použít k formování lidské kultury.

Vy i já si můžeme myslet, že je to spousta nesmyslů, ale pravdou je, že tam venku jsou miliony lidí, kteří už věří některým opravdu podivným věcem.

Tento týden jsem například četl o něčem, co se nazývá „Církev Psilomethoxin“, která už má několik stovek následovníků …

Pestré shromáždění armádních veteránů, jogínů a psychonautů se v dubnu mísí na zahradě luxusní nemovitosti kousek od Austinu v Texasu, v zatím nejteplejší den roku ve státě. Přibližně 350 lidí je zde, aby tančilo na ambientní hudbu a oslavovalo jedinečnou novou náboženskou kongregaci, která uctívá psychedelickou svátost – takovou, o které tvrdí, že ji sami vytvořili křížením kouzelných hub s halucinogenním ropuším jedem. Vítejte v církvi Psilomethoxin.

Pokud by „nadlidská inteligence“ vytvořila mimořádně přitažlivé nové „náboženství“, které odráží kulturní hodnoty, které jsou v současné době v naší společnosti dominantní, viděl bych, že to přitahuje mnoho lidí.

Yuval Noah Harari z WEF věří, že „za pár let mohou existovat náboženství, která jsou skutečně správná“, a je přesvědčen, že umělá inteligence by mohla být dokonce použita k „napsání nové Bible  …

Harari pak shodil bombu: „AI může vytvářet nové nápady; [to] může dokonce napsat novou Bibli.“

Dodal, že „v celé historii náboženství snila o tom, že knihu napíšou nadlidskou inteligencí, nelidskou entitou“ a že „za pár let mohou existovat náboženství, která jsou skutečně správná… stačí si vzpomenout na náboženství, jehož svatá kniha je napsán AI. To by mohla být realita za pár let.“

Pokud by miliony lidí na celém světě začaly hledat „nadlidskou inteligenci“, aby utvářely své základní přesvědčení, potenciál pro zneužití by byl mimo tabulky.

Kdokoli by ovládal tuto „nadlidskou inteligenci“, měl by potenciálně armádu stoupenců připravenou a ochotnou udělat, cokoli jim bylo přikázáno.

Bylo by pro mě těžké zveličovat nebezpečí, které AI pro naši společnost představuje.

Ve špatných rukou by taková technologie mohla vést ke smrti a zkáze v impozantním měřítku.

Minulý měsíc skupina vědců AI podepsala prohlášení varující před „rizikem vyhynutí z AI“, ale mainstreamová média jej téměř zcela ignorovala…

Dne 30. května vydala výzkumná organizace s názvem Centrum pro bezpečnost umělé inteligence prohlášení o 22 slovech podepsané řadou významných „vědců umělé inteligence“, včetně Sama Altmana, generálního ředitele OpenAI; Demis Hassabis, generální ředitel Google DeepMind; a Geoffrey Hinton, který byl popsán jako „kmotr“ AI. zní:

Zmírnění rizika vyhynutí v důsledku umělé inteligence by mělo být globální prioritou spolu s dalšími riziky společenského rozsahu, jako jsou pandemie a jaderná válka.

Toto prohlášení se dostalo na titulky po celém světě a mnoho zpráv v médiích naznačovalo, že odborníci nyní věří, že „AI by mohla vést k vyhynutí lidstva“, cituji článek CNN.

S dostatkem času by umělá inteligence změnila naši společnost způsobem, který si teď ani neumíme představit.

Ale dostaneme se někdy do této fáze?

Pravdou je, že jsme dosáhli naprosto kritického bodu obratu v naší historii a lidstvu rychle dochází čas .

Někteří lidé věří, že umělá inteligence nás zachrání před námi samotnými a pomůže nastolit nový zlatý věk míru a prosperity.

Jiní jsou zcela přesvědčeni, že umělá inteligence má potenciál výrazně přispět k pádu lidstva.

Ať tak či onak, tempo změn se v následujících letech jen zrychlí.

Přesouváme se do časů, které budou skutečně vypadat jako něco ze sci-fi filmu, a řekl bych, že to není vůbec dobrá zpráva.

 
[Článek mi zaslal pan Rostislav Čuba]
error: Obsah je chráněný!