Tento příspěvek už byl přečten 138 krát!
Nemocnice se snížením počtu lůžek hodlají přiblížit Evropě
Ministryně zdravotnictví Marie Součková tvrdí, že Čechy patří k zemím s největším počtem akutních lůžek v Evropě, na tisíc obyvatel jich totiž v tuzemsku připadá sedm. Tento stav má poklesnout v průměru na tři až pět lůžek na tisíc obyvatel.
2007:
Nemocnice sníží počet lůžek
Počet lůžek v bývalých krajských nemocnicích poklesne. Nemocnice ve Šternberku, Přerově a Prostějově, které má od července v pronájmu dceřiná společnost třineckého Agelu – Středomoravská nemocniční, přijdou dohromady o 118 lůžek. V provozu jich zůstane kolem tisíce.
„Toto omezení ale neznamená, že by rušil některé obory, jde o optimalizaci,“ ujistil včera náměstek hejtmana Ladislav Kavřík (ODS).
Podle Kavříka je ekonomicky nejvýhodnější, když se počet obsazených lůžek pohybuje kolem devadesáti procent.
Snížení počtu lůžek o téměř 12%
Tehdy propagovaná cílová vytíženost lůžek 90%
Dnešní vytíženost lůžek na JIPkách pacienty s COVIDEM cca 20%; z lůžek JIP speciálně vyčleněných pro COVID pak okolo 70-80% (A to mají covid-alarmisté téměř hysterii, přitom se nedosahuje ani optimální vytíženosti dle „expertů“ a jejich rad z roku 2007)
Snižování počtu lůžek ale pokračovalo i v dalších letech.
Vláda: První a druhá vláda Miroslava Topolánka, ODS; resp. ODS? KDU-ČSL, Strana zelených
2009:
Pro nedostatek personálu v nemocnici snížili počet lůžek!
„Vedení nemocnice počítá s tím, že vzhledem ke snížení počtu lůžek z 53 na 20 budou odkládány hospitalizace k plánovaným výkonům a omezen příjem nemocných se závažnými interními a neurologickými diagnózami,“ uvádí se ve zprávě.
Jak našemu Deníku ve středu 8. dubna potvrdil Miroslav Švábl, ředitel Oblastní nemocnice, ke snížení počtu lůžek na interním oddělení došlo z počtu 58 na 39 lůžek. Za hlavní příčinu tohoto stavu označil nedostatek zdravotnického personálu, zejména pak sester. „V současné době je na oddělení sedm lékařů, ale scházejí hlavně sestry. Pro celou nemocnici by bylo potřeba přijmout zhruba dvacet sester a osm z nich bych hned umístil na internu,“ uvedl ředitel Švábl
Vláda: Vláda Jana Fischera, „nezávislý odborník“ s podporou ČSSD, ODS, Strana zelených a KDU-ČSL
2011:
Z nemocnic na jihu Čech může zmizet až 700 lůžek
Návrh ministra zdravotnictví Leoše Hegera, jenž chce uvolnit dvě miliardy korun na zdravotnictví, pokud v zemi ubude 10 000 akutních lůžek
2011:
Nemocnice zruší devadesát čtyři lůžka
Krnovská nemocnice (Sdružené zdravotnické zařízení Krnov) bude mít do konce října o 94 lůžek méně, než mívala dosud. Sníží jak počet akutních lůžek, tak lůžka následné péče. A úměrně k tomu sníží i počet zaměstnanců.
„Po této optimalizaci budeme mít celkem 540 lůžek, z toho 320 v akutní a 220 v následné péči. To je kapacita, která naprosto vyhovuje potřebám našich pacientů a současně umožňuje nemocnici, aby hospodařila se ziskem, což se také už nyní děje,“ upřesnil ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec.
Takže v Krnově DALŠÍ snížení počtu lůžek o DALŠÍCH 20%
2011:
Lékaři chtějí přidat. Dostanou, jen když nemocnice zruší lůžka
2012:
Znojemské nemocnici mohou vzít lůžka
Znojmo – Možné snížení počtu akutních lůžek hrozí znojemské nemocnici. Jednají o tom představitelé Všeobecné zdravotní pojišťovny s jihomoravskými radními a vedením nemocnice.
2012:
VZP schválila pravidla pro snížení počtu lůžek v nemocnicích
Členové správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny chtějí do měsíce vědět, kolik zdravotnických zařízení nebo nemocničních oddělení může po celé republice v příštím roce zaniknout. Podle Asociace českých a moravských nemocnic je problém v tom, že některá zařízení nenaplňují nové požadavky zdravotních pojišťoven. Jejich splněním přitom pojišťovny podmiňují uzavření smlouvy se zdravotnickým zařízením na příští rok.
Pokud bude chtít nemocnice smlouvu na příští rok, nesmí mít například víc než čtvrtinu nevyužitých lůžek.
Dalším požadavkem je i minimální počet výkonů – u ortopedie například pojišťovna požaduje minimálně 200 operací kyčlí ročně, v porodnictví pak minimálně 500 porodů ročně.
VZP také stanovila minimální počty spádových pacientů. Malé nemocnice se obávají, že v příštím roce pak nebudou zanikat jen některé obory, ale celá zdravotnická zařízení.
2012:
Snížení počtu lůžek prachatickou nemocnici zřejmě nemine
Prachatice – Pět let existence má prachatická nemocnice zatím jistých. Stejně jako všechna ostatní zařízení na jihu Čech. To ředitel Nemocnice Prachatice Michal Čarvaš považuje za úspěch.
„Ale nevíme, čeho se bude týkat změna rozsahu. Pokud půjde o lůžka, jsem připraven na toto téma dále diskutovat a počty snížit, abychom společně splnili danou kvótu mínus šest tisíc lůžek pro celou republiku,“ ujistil Michal Čarvaš.
Podle seznamu, který vydalo v pondělí Ministerstvo zdravotnictví ČR, získá dlouhodobou smlouvu bez dalších omezení 21 nemocnic v republice. K útlumu akutní péče dojde v nejbližších letech ve 12 nemocnicích. Diskutovat o rozsahu péče bude 18 zařízení, kde je navržena smlouva střednědobá, což podle tajemnice svazu zdravotních pojišťoven Vladimíry Těšitelové dává dostatečný prostor k diskuzi. Zbylá zařízení sice mají smlouvu dlouhodobou, ale ke změnám také dojde.
Takže rok 2012 – snížení počtu lůžek v nemocnicích v ČR o 6 000. Po předchozích snižováních počtu lůžek tak přišlo v letech 2012-13 (dohadem) DALŠÍ snížení o DALŠÍCH 6 000 lůžek.
2012:
Počet akutních lůžek se na Plzeňsku sníží o 15 procent
Redukce o 123 míst zasáhne nemocnice v Klatovech, Stodu a Rokycanech
Plzeň – Plzeňský kraj navrhl zdravotním pojišťovnám snížení počtu akutních lůžek v nemocnicích o 123 kusů, tedy o 15 procent.
Vláda: Vláda Petra Nečase (resp. Jany Nagyové ;-), ODS, TOP 09, bezpartijní LIDEM, Věci veřejné
2014:
Nemocnice bojují o lůžka s VZP
04.02.2014 16:57
Všeobecná zdravotní pojišťovna chce s nemocnicemi na Blanensku podepsat dlouhodobé smlouvy. Na pět let. V Blansku a Boskovicích však sníží počet akutních lůžek.
Blanensko – Snížení počtu lůžek akutní péče. To je jeden z klíčových bodů, které vyplývají z plánů českých zdravotních pojišťoven před podpisem nových smluv se zdravotnickými zařízeními.
V současnosti má Nemocnice Blansko sto pětašedesát lůžek akutní péče. Na oddělení interní péče, neurologii, rehabilitaci, plicním a dalších odděleních. „Před časem jsme se s VZP dohodli na tom, že počet akutních lůžek snížíme na sto padesát. Já žiji v domnění, že to platí a pojišťovna nechystá nějaké razantnější úsporné kroky. Příští týden máme jednání v Praze, jiné informace zatím nemám,“ uvedla ředitelka nemocnice Vladimíra Danihelková.
Takže rok 2014, další snižování počtů lůžek, o dalších 10%
Vláda: Vláda Jiřího Rusnoka, ČSSD, či Strana práv občanů – Zemanovci
A není nad to, když radí experti:
2018:
OECD doporučuje České republice snížit počet lůžek o DALŠÍCH více než 20%!!!
OECD doporučila snížit spotřebu i počet nemocničních lůžek
Ve své analýze OECD doporučuje ČR snížit počet nemocničních lůžek. ČR má průměrem 6,2 lůžek na 1 000 obyvatel. Průměr zemí OECD je 4,7 nemocničních lůžek.
A co teprve když vláda Agro-odborníků kvůli své popularitě nařídí zvýšení platů zdravotníků, aniž by ji napadlo, že na ty platy také musí nemocnice někde vzít peníze:
Blanenská nemocnice nemá po zvýšení platů dost peněz, sníží počet lidí
Zdravotní personál blanenské nemocnice si díky nařízení vlády polepšil, její vedení má ale problém. Od konce minulého roku neustále řeší, z čeho navýšené platy pokrýt, a nemocnice letos míří ve svém hospodaření do minusu.
Inu – Agro-odborníci: zvořou, co můžou
Vláda: Vláda Andreje Babiše, ANO, ČSSD, KSČM
Co říci závěrem v dnešní éře hysterického řevu médií a kovid-alarmistů o horutící se zdravotní péči, o nedostatku lůžek v nemocnicích a o nedostatečném počtu zdravotnického personálu?
Dvě perly závěrem:
2011:
VZP navrhuje snížení počtu lůžek v nemocnicích o deset tisíc
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) by uvítala míň lůžek v nemocnicích. Vyzvala proto krajské samosprávy, aby přehodnotily, jakou kapacitu by nemocnice měly mít. Pokud by klesl počet lůžek o deset tisíc, nesnížily by se platby za léčení. Nemocnice by tak podle VZP mohly mít víc peněz na mzdy.
„O tomto problému se ví už mnoho let. Neustále se o něm mluví, ale nikdy nebyla odvaha ho řešit. Čas ale nazrál a restrukturalizace těch zařízení se musí udělat. Prospěje to všem a teď je nejvyšší čas,“ uvedl ředitel VZP Pavel Horák.
2003:
V ČR je nedostatek lékařů, tvrdí Kubek
V České republice je nedostatek lékařů. Česká lékařská komora každý měsíc eviduje odchod 20 až 30 českých lékařů do zahraničí. Jestliže se rychle nepřijmou kroky k nápravě, během deseti let bude nedostatek lékařů doslova katastrofální a může se zhoršit zdravotní péče. Právu to řekl ve čtvrtek Milan Kubek, předseda Lékařského odborového klubu.
Dodal, že v průběhu příštích několika let budou do důchodu odcházet velké počty lékařů a protože lékařské fakulty produkují čím dál tím méně mladých lékařů, nůžky se budou rozvírat. „Je to vidět i na zaměstnanosti lékařů. Jestliže ještě před třemi roky bylo volných pracovních míst jen 180, nyní je to 543. Výrazně klesl i počet studentů na sedmi lékařských fakultách. Před třemi roky to bylo zhruba 1100 absolventů, v roce 2001 ale jen 922 a to ještě dobrá třetina z nich vůbec nenastoupila do oboru,“ tvrdí Kubek.
Nu, proč by někdo šel na medicínu, když může jít i bez mozku „studovat“ genderová studia nebo něco podobného a pak dřepět v neziskovce nebo na úřadě, brát super peníze bez jakékoli práce a ještě při tom pro vlastní zábavu buzerovat, prudit a ničit tuto zemi?
Že dnes není dostatečná rezerva lůžek v nemocnicích? No vždyť ta lůžka dvacet let rušíme jako nadbytečná.
Že dnes není dost lékařů a zdravotních sester v nemocnicích? No vždyť o tom všichni věděli už dvacet let před covidem.
Tak čemu se dnes kdo diví?
[autor: Michal Brand, převzato z webu: zvedavec.org]