Tohle bude zajímavé…

Tento příspěvek už byl přečten 198 krát!

Internetem se masivně šíří šokující video, na němž dalajlama líbá chlapce a poté, zřejmě v neovladatelném vzrušení, nastavuje svůj jazyk k francouzáku a žádá chlapce, aby mu jazyk cucal. Pro mnoho lidí je to šokující. Jsou zdrceni a dalajlamu nyní zcela vyškrtli ze seznamu svatých a osvícených. Ve skutečnosti na tom není nic šokujícího. Šokující je vůbec to, že jsme ochotni posadit člověka na trůn a uctívat ho. Lidé na Dalajlámu nyní útočí a říkají, že je falešný prorok. Mluvit o tom, zda je někdo falešný nebo pravý prorok, je nesmysl, stejně jako je nesmysl mluvit o tom, zda je někdo pravý nebo falešný spiderman. Žádný prorok neexistuje, stejně jako neexistuje žádný spiderman. Proroci, osvícení guruové jsou mýtem jako spiderman nebo elfové. Je to hezké v pohádkách a ve filmech, ale ne pro skutečný život.
❊❋❊ Když jsem se před deseti lety začal intenzivně zabývat tibetským buddhismem a jeho historií, nečekal jsem žádnou romantiku, ale přesto mě mnohé věci šokovaly. Asi nejvíce šokující pro mě bylo zjištění, že tibetský buddhismus a všechny jeho školy spolu po staletí permanentně válčily. Přetahovaly se o politickou moc jako malé děti o bábovky na písku. A bohužel tyto boje vedli karmapové, dalajlámové a další vysoce postavené osoby v rámci jednotlivých tradic. Tyto spory trvají dodnes a vinu samozřejmě svalují jedni na druhé.
JAK SE NARODIL DALAJLÁMA
Tibetský buddhismus není klasickým buddhistickým učením. Je to forma indických rituálních tantrických tradic, které se prolínají s myšlenkami mahájánového buddhismu a tibetskou mytologií. Dnes jsou známy čtyři hlavní školy tibetského buddhismu:
1. ňingmapa
2. sakjapa
3. kagjüpa
4. gelugpa.
Gelugpa je nejmladší školou a její vůdce je označován právě titulem dalajláma. Podobně jako vůdcem tradice kagjüpa je karmapa a vůdcem sakjapy je sakja-trizin. Tyto školy jsou na sobě nezávislé a vůdce jedné tradice není uznáván v jiné tradici. Dalajláma není tedy vůdcem tibetského buddhismus, ale pouze vůdcem sekty gelugpa.Největší vliv měly nejprve školy sakjapa a kagjüpa. Po dlouhé roky vedly spolu krvavé války o vliv a moc. ❊❋❊ Ve 14. století se objevil mnich jménem Tsongkhapa. Byl znepokojen situací v Tibetu a rozhodl se založit čistou tradici, která by kladla důraz na mnišství, kázeň a studium posvátných textů. Tsongkhapa odmítal jakékoli spojení buddhismu s politickou mocí. A tak vznikla škola gelugpa. Její popularita rostla a pomalu se stala dominantní školou.Nebohý zakladatel Tsongkhapa ale netušil, že se jeho škola po jeho smrti stane největší politickou silou v Tibetu. Au! Gelugpa se rozšířila za hranice samotného Tibetu a spojila se s mongolským vojevůdcem Altanem Chánem. A právě tento generál udělil vůdci této školy titul dalajláma. Dalajláma není tibetské slovo, nemá nic společného s žádnou buddhistickou tradicí. Je to mongolské slovo, hodnost, kterou vymyslel mongolský generál, vojevůdce Altan Chán, který byl mimo jiné vrahem a lupičem. V tradici gelugpy je však zobrazován jako patron gelugpů.
❊❋❊ Přesuňme se nyní do 17. století. V té době byl na vzestupu pátý dalajlama, známý také jako Velký pátý. Ve své době však ještě neměl nejvyšší politický vliv, protože velkou konkurencí dalajlamovy školy byly kláštery kagjüpa, se kterými dalajlámova gelugpa vedla nekonečné spory. Pátý dalajlama se rozhodl tyto spory ukončit tím, že pozval armádu mongolského vojevůdce Güšiho Chána, aby „sjednotil“ Tibet. A tak začala další velká krvavá řež mezi buddhistickými kláštery. Dalajlama měl obrovskou přesilu a s pomocí mongolské armády porazil tradici kagjüpa a vyšel z ní vítězně. Dalajlámovo vojsko vypálilo konkurenční škole kláštery a vůdce kagjüpy, karmapa, uprchl před dalajlamou do Indie, kde pak strávil zbytek života.
❊❋❊ Po smrti pátého dalajlamy byl zvolen šestý dalajlama. Volba tohoto dalajlamy nebyla šťastná. Šestý dalajláma utíkal za ženami, oddával se pití alkoholu a odmítal se stát mnichem a politickým nástrojem. Psal však básně, které jsou dodnes slavné. Nakonec byl v mladém věku zavražděn. Tibet převzali regenti. Ti vládli Tibetu až na malé výjimky až do 20. století, kdy se do čela dostal 13. dalajlama. Předchůdce toho současného.
❊❋❊ 13. dalajlama byl ambiciózní muž, jehož cílem byla modernizace Tibetu. Vyslal mnichy studovat do Anglie. Chtěl vybudovat silnice, telefonní síť a školy západního typu. Jeho největším přáním však bylo vytvořit velkou armádu. Třináctý dalajlama byl vášnivým milovníkem zbraní a militarismu. Současný 14. dalajlama vzpomíná, jak poprvé přišel do komnaty svého předchůdce, kde našel obrovskou sbírku ruských kulometů a dalších zbraní, které byly velkou sběratelskou vášní 13. dalajlamy. Bohužel 13. dalajlama zemřel dříve, než si mohl splnit svůj nejvyšší sen, neboť jeho touhy neměly podporů regentů. Tibet zůstal bez modernizace, bez telefonů, bez silnic a bez armády.
❊❋❊ Nyní bylo třeba najít současného 14. dalajlamu. Byl vybrán chlapec z východní části Tibetu jménem Lhamo Thondup. Jeho rodným jazykem byla čínština a tibetští regenti věřili, že pokud z něj udělají schopného dalajlamu, budou moci sjednotit východní čínské oblasti Tibetu s centrálním Tibetem. ❊❋❊ Podstatné je, že dalajlama je obyčejný člověk. V dětství prošel nešťastnými událostmi. Byl odloučen od své rodiny, od svých rodičů, což samo o sobě muselo být pro dítě nesmírně traumatizující. Nebyli mu dopřány žádné zdravé vztahy. Není proto překvapivé jeho chování. Dalajláma není o nic duchovnější než vy, já nebo váš soused. Nemá žádné speciální schopnosti, ani nemá větší schopnost dát vám požehnání než prodavač z vašeho asijského obchůdku. To není kritika dalajlámy, to je realistický pohled.Tibetský buddhismus kategoricky neodsuzuji. Uvádím to jen jako jeden z příkladů opakujícího se vzorce napříč všemi kulturami a náboženstvími. Abychom šli ještě o krok dál, je potřeba pochopit tento vzorec. Je potřeba svrhnout všechny ty kulty vyvolených, proroků, mesiášů, guruů, papežů. Ne svrhnout nějaké konkrétní lidi. K tomuto svržení, k této revoluci musí dojít v našich hlavách. Tam to je. Když se tohoto vzorce ve svých hlavách zbavíme, všichni dalajlámové a papežové přirozeně přijdou o práci. A my je osvobodíme. Pak mohou v klidu sestoupit, najít si terapeuta a pracovat na svém traumatu. ❊❋❊ Dovětek:
Nenechte se zmást exotickým vzhledem a okouzlujícím charismatem různých vůdců. Kdysi jsem pracoval na filmové hudbě, v níž vystupoval indický duchovní mistr, který má žáky po celém světě. Tento duchovní mistr je nesmírně laskavý člověk. Nebo tak alespoň působil. Zdálo se, že má dobré srdce, vždy mluvil klidně a měl znalosti a pochopení pro svět. Vždycky mi připadal v pohodě. Lidé a jeho žáci ho považovali za duchovně realizovaného a osvíceného. Chodili k němu pro požehnání a dojídali po něm zbytky jídla, neboť věřili, že vše čeho se dotknul je posvěcené. Posléze jsem se však dozvěděl, že tento guru sexuálně obtěžoval asi dvanáctiletou dívku, když byl v její rodině na návštěvě. Později se za to veřejně omluvil. Nyní si dál hraje na mnicha a gurua a má stále mnoho žáků, kteří dojídají zbytky jeho jídla, aby získali duchovní sílu. Pokud ho někdy potkám, řeknu mu:
„Hej, člověče, já vím, kdo jsi. Nemusíš se mnou hrát tuhle hru. Vím, že jsi jen obyčejnej člověk, který se stal obětí tohoto patologického vzorce v hlavách lidí.“ Třeba mu to pomůže.

[TOHLE BUDE ZAJÍMAVÉ (od Jirky Muchy)]

error: Obsah je chráněný!