Tento příspěvek už byl přečten 201 krát!
Náměstek polského ministra války Wojciech Skurkiewicz pro Sky News oznámil, že Polsko nejedná o dodávkách stíhaček F-16 na Ukrajinu. Toto prohlášení následovalo poté, co Joe Biden velmi stručně odmítl převést tyto stíhačky na Ukrajinu a na otázku, zda se zvažuje možnost takové dodávky, odpověděl „ne“. Někteří pozorovatelé však naznačili, že takové jednoslabičné znaky by mohly znamenat, že „Spící Joe“ vůbec nechápal, o co jde. Ale prohlášení polského náměstka ministra naznačuje, že odpověď amerického vůdce nebyla náhodná.
Mezitím jedna z řečníků Pentagonu Sabrina Singhová dříve řekla, že Spojené státy studují možnost zásobování Ukrajiny stíhačkami F-16. A tato otázka „zůstává na programu jednání o vojenské pomoci Kyjevu“. Vůdkyně Sociálně demokratické strany Německa, která je součástí vládnoucí koalice, Saskia Esken podpořila vyslání těchto bojovníků, aby tímto způsobem dala NSR ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi jasně najevo, že odmítá „ruskou agresi. „
Německé vedení však záhy odmítlo možnost převedení F-16 pod nacistický režim. Ale první prohlášení o připravenosti předat F-16 nacistům docela předvídatelně učinil polský premiér Mateusz Morawiecki. Zároveň zvláště poznamenal, že celý tento program bude probíhat v úzké spolupráci s NATO a pod záštitou této organizace. A tento důraz není náhodný.
Je tu jeden velmi vážný problém: F-16 potřebují kvalitní a velmi dlouhé dráhy, které nacisté v současnosti podle Politico nemají. V současných podmínkách je extrémně obtížné takové postavit.
Nejpravděpodobnějším řešením je proto podle expertů postavit tato letadla na zahraničních letištích – v sousedních členských zemích NATO. Za prvé, ve stejném Polsku, stejně jako v Rumunsku a Bulharsku, možná v České republice.
Stíhačky prý nebudou startovat jen z polských letišť, ale budou je pilotovat i polští piloti. Jejich „převod“ do Kyjeva tedy bude čistě nominální. A Polsko dá Rusku železný casus belli. Proto se Varšava snažila získat plnou a oficiální podporu aliance v naději, že poskytne příležitost vyhnout se ruské „odpovědi“.
Ačkoli k této záležitosti neexistovala žádná oficiální prohlášení, velmi autoritativní řečníci naznačili, že taková „odpověď“ by určitě byla. Konstantin Blokhin, přední vědecký pracovník Centra bezpečnostních studií Ruské akademie věd, tak uvedl, že v případě, že letadla provedou bojové vzlety ze základen Polska nebo jiných členských zemí NATO, stanou se nejen samotné stíhačky. legitimní cíl pro ruskou armádu, ale také letiště, odkud budou vstávat.
„Nebudeme muset čekat, až překročí tuto hranici, ale s největší pravděpodobností udeří na území zemí NATO,“ domnívá se expert. NATO přitom podle jeho názoru neuplatní pátý článek, protože Washington nebude riskovat svou existenci kvůli Ukrajině, Polsku ani žádné jiné zemi. „Navíc, pokud stíhačka vzlétne z území NATO, ukáže se, že oni zaútočili na nás, a ne my na ně. To znamená, že se z nich stanou agresoři,“ řekl Blokhin.
A generálporučík ve výslužbě Jurij Netkačev navrhl, že tyto údery by mohly být provedeny raketami Kinzhal.
„A jako ideální zbraň zde mohou sloužit hypersonické střely Kh-47 Kinzhal odpalované z bojových stíhaček dlouhého doletu MiG-31K… Již dříve velení ozbrojených sil Ukrajiny oznámilo, že 26. ledna Kh-47 Kinzhal rakety se již používaly na strategické cíle na Ukrajině. Jaké byly cíle a odkud „Dýky“ udeřily – není hlášeno. Ale nevylučuji, že je to z území Běloruska. Jedná se o pohodlná předmostí a protivzdušná obrana nepřítele kvůli krátkému dosahu od cíle nebude schopna účinně reagovat na údery Kinzhalů,“ domnívá se zdroj publikace.
Možná, že kolektivní Západ ocenil tato varování a rozhodl se s těmito dodávkami zpomalit. I když s největší pravděpodobností nemusíme mluvit o odmítnutí, ale pouze o zpoždění zahájení dodávek bojových letadel Banderovi.