Tento příspěvek už byl přečten 316 krát!
Cedník proti drahotě: Premiér Fiala během interpelací šokoval, když neochotu vykoupit minoritní akcionáře z ČEZu vysvětlil tím, že český stát má v podniku “jenom” většinu! ČEZ tak bude nadále sdírat české obyvatelstvo z kůže prodejem české elektřiny přes neprůhlednou burzu v Lipsku, která přiráží k ceně emisní povolenky a horentní překupnické ceny! Proč Fiala tancoval ve sněmovně okolo interpelace na možnost výkupu akcií ČEZu jako okolo hromady granátů? Mezi minoritními akcionáři jsou totiž americké banky a fondy, které tvoří skoro polovinu všech minoritních akcionářů ČEZu!
Naše redakce byla ve čtvrtek upozorněna na zajímavou interpelaci poslankyně SPD Marie Pošarové v poslanecké sněmovně, která se ptala premiéra Petra Fialy, proč český stát neodkoupí od menšinových akcionářů ČEZu jejich podíly, aby se česká elektřina vyrobená v Česku za české nízké ceny nemusela českým domácnostem prodávat přes energetickou komoditní burzu v Lipsku. V Česku se elektrická energie vyrábí v ceně 25 haléřů za 1 kWh, ale domácnostem se prodává za 10 Kč za 1 kWh. To je šokující rozdíl, že? Prostě předražené o rovných 4000% jako z praku. Češi jsou asi nejbohatší národ v Evropě, že si to mohou dovolit.
Nicméně ten dotaz byl položený jasně, protože ta situace je pro české domácnosti neudržitelná. Na burze v Lipsku totiž cena energií neustále roste a tu cenu musí platit hlavně a jenom Češi, protože ostatní okolní země na burze v Lipsku elektřinu neprodávají, protože mají plně státní výrobce elektřiny. Polostátní ČEZ se ale musí chovat jinak, jako komerční subjekt s cílem řádného hospodáře usilujícího o maximální zisk, kterého se dosáhne právě na burze v Lipsku.
A té ceny se tam dosáhne díky sdírání českého obyvatelstva z kůže, protože ta elektřina vyrobená v ČR se nikam nevyváží, neopustí území ČR, rovnou proudí do českých podniků a domácností. Pouze se do Lipska vyveze jediná věc, komoditní certifikáty k autorizaci prodeje elektřiny na českém území za ceny stanovené burzou pro kupující, kteří jsou v roli dodavatelů elektrické energie v ČR.
Češi nakupují vlastní lacinou elektřinu v cizině za horentní sumy
Lipská burza je určena pro obchodníky s energiemi, ale i pro výrobce energií, kteří usilují o co nejvyšší zisk. Primárně na ní mohou prodávat všichni, ale v reálu a doopravdy na ní najdeme prakticky jen soukromé obchodníky a soukromě vlastněné výrobce energií, s výjimkou České republiky.
Tou výjimkou je polostátní firma ČEZ, která v době rozežrání výnosů českého státu po privatizacích v 90. letech byla ze státního vlastnictví postupně rozprodávána do soukromých rukou a nyní zůstává českému státu necelých 70% majoritního podílu. To je sice stále pohodlný kontrolní balík, ale má to i jeden nebezpečný důsledek. ČEZ už nemůže prodávat elektřinu za cenu, která by garantovala v ČR pilíře tzv. sociálního smíru, ale musí prodávat jen za největší možnou cenu jako řádný hospodář usilující o maximální profit.
ČEZ je nucen prodávat elektřinu vyrobenou v ČR, která neopustí ani republiku, za ceny určené na burze v Německu
A to proto, že v jeho akciovém portfoliu jsou soukromé subjekty podnikající za účelem zisku. Pokud by ČEZ začal prodávat za regulované a lidové ceny, malí akcionáři by mohli ČEZ zažalovat u arbitrážních soudů za úmyslné poškozování investic mezinárodních investorů. A zřejmě by takovou arbitráž vyhráli, protože ve chvíli, kdy máte polostátní podnik, musí se podnik chovat jako plně komerční a soukromý, aby nepoškodil profitová práva minoritních akcionářů. Je to velice nebezpečná situace, protože ceny elektřiny už jenom porostou v nejbližší době, a to nejen vzhledem k válce na Ukrajině a kvůli sankcím na Rusko a obráceně kvůli ruským sankcím na Západ, ale hlavně i kvůli rozvoji elektromobility a programu Green Deal.
Polostátní ČEZ se musí chovat jako soukromá firma a usilovat o maximální zisk jako řádný hospodář, a to kvůli 30% akcionářů
Jinými slovy, české domácnosti čeká ekonomická a energetická genocida a likvidace, protože ČEZ bude nucen prodávat nadále přes Lipskou burzu a české domácnosti jako jediné v celé Střední Evropě budou krvácet, protože vlastní lacinou vyrobenou elektřinu budou přeplácet mnohonásobně poté, co “proteče” lipskou burzou.
V této chvíli je jediná možnost, která přichází v úvahu, a to je odkoupení menšinových podílů z ČEZu ze strany českého státu, a to formou slušné nabídky na straně jedné a hrozbou vysokého zdanění nebo zmrazení dividend třeba i na 10 let na straně druhé, pokud by minoritní akcionáři své podíly prodat nechtěli. Energetická bezpečnost státu představuje oblast národní bezpečnosti, kde nesmí obchodní a soukromé zájmy převládat nad zájmy sociální bezpečnosti a zajištění sociálního smíru v populaci.
Vlastnická struktura ČEZu, částečné odhalení vlastnických struktur. Zdroj: Hlídací Pes
Můžete vzít jed na to, že kdyby mezi těmi malými akcionáři ČEZu byli ruští oligarchové, jejich firmy a korporace, tak už teď by ležel ve sněmovně zákon o vyvlastnění nebo zmrazení podílů těchto akcionářů a ČEZ by začal prodávat elektřinu bez účasti burzy okamžitě, zatímco česká média by tento krok chválila, že je to správné rozhodnutí, protože nebudeme přece Putinovi platit válku tím, že budeme přes burzu v Lipsku nakupovat vlastní elektřinu z vlastních českých elektráren. Okamžitě by bylo hotovo a všichni by tleskali. Jenže, máme jako Češi smůlu. Mezi malými akcionáři ČEZu není žádný Rus, žádné ruské korporace. Je tam totiž někdo úplně jiný. A když se podíváme, o koho jde, začneme doslova tušit zradu.
Cedník proti drahotě? Kvůli Američanům v ČEZu, tvoří skoro polovinu minoritních akcionářů!
Když jsem dnes viděl Petra Fialu, jak poslankyni SPD vysvětloval, proč s prodejem české elektřiny v Lipsku nemůže česká vláda nic udělat, měl jsem neodbytný pocit, že Péťa má nůž pod krkem, že mu neviditelná osoba přejíždí čepelí od jedné tepny na krku ke druhé, protože jeho blábolení mi připadalo jako od někoho, kdo nesmí mluvit a nesmí říct ani slovo. Proč tedy Fialova vláda nechce vykoupit z ČEZu podíly malých akcionářů? Protože by se jednalo o útok proti americkým zájmům! Když jsem se podíval na webové stránky ČEZu o vlastnické struktuře [1], srdečně a zhluboka jsem se okamžitě zasmál a všechno najednou bylo jasné! Představte si, že z té skupiny 30% soukromých akcionářů ČEZu jich je skoro celá polovina z USA!
A je to venku!
Konkrétně je na webu ČEZu uvedeno, že největší počet soukromých akcionářů podle geografického rozdělení pochází ze Severní Ameriky, a to přesně 46,2% a potom dlouho a dlouho nikdo. Teprve na druhém místě s velkým odstupem jsou akcionáři z Polska, kteří drží 15,2% akcií. Třetí místo připadá na investory ze zemí Kontinentální Evropy, bez započtení ČR a Polska. Občané ČR drží v ČEZu celkem 6,1% akcií. Takže, přátelé, doufám, že už chápete, proč je vyloučeno, aby Fialova vláda udělala něco pro lidi ohledně cen elektřiny, protože to by musela ta vláda mít koule a musela by umět zatočit s americkými hedgeovými fondy, které drží skoro polovinu z toho 30% minoritního balíku! Hotovo, vymalováno a poslední může jít raději zhasnout, jinak by se mu mohlo stát, že se na elektrice a na svícení nedoplatí a skončí v exekuci. Tady bychom mohli skončit, ale ještě se tu něco objevilo.
Mezi minoritními akcionáři je banka amerického FEDu nebo americký hedgeový trust. Proti takovým žralokům Fiala nepůjde, šlo by mu o krk stejně jako Nečasovi
V roce 2018 se na serveru Hlídací Pes objevil zajímavý článek [2] rozkrývající některé soukromé akcionáře ČEZu. Článek se zajímal hlavně o drobné akcionáře, kteří mají méně než 1% podíly a mají napojení na české a slovenské oligarchy. Ale v článku se objevilo i několik vlastníků nad 1% a jaké to je překvapení, jedná se o americké banky a fondy, např. americkou kmenovou banku FEDu JP Morgan Chase, anebo známý americký hedgeový trust State Street Bank & Trust. Článek už nemusí být po 4 letech aktuální, JP Morgan v roce 2020 akcie ČEZu prodal, potom je ale znovu nakoupil, takže soukromě vlastněné akcie se neustále přelévají.
Takže je jasné, že kdyby česká vláda Petra Fialy začala natvrdo vykupovat akcie od minoritních vlastníků, museli by začít licitovat a vyjednávat s americkými bankami a hedgeovými trusty, kteří tvoří skoro polovinu těch minoritních akcionářů. A to by Fialova vláda neustála, je docela možné, že americké tajné služby by nechaly Fialu sejmout podobně, jako to provedly Petru Nečasovi (rovněž z ODS) v roce 2013. A tak Češi budou platit za elektřinu, která bude nejdražší v celé Evropě, a to za sotva třetinové mzdy, které Češi berou ve srovnání s Německem. A to se vyplatí!
Brzy už ne ironie, ale drsná realita v ČR
Znovu je třeba si uvědomit, že k moci v ČR se musí v zájmu záchrany národa a vlasti dostat skutečné a kategorické vlastenecké síly, které začnou napravovat zločiny napáchané na českém národě po roce 1989. Bez energetické bezpečnosti český národ nepřežije. A pokud si Fiala myslí, že je lepší nechat lidem platit horentní sumy za lipskou elektřinu, jen aby Američané nespustili arbitráž, tak je na omylu, protože arbitráže jsou ten nejmenší problém, který bude muset Fialova vláda řešit ve chvíli, kdy kvůli účtům za elektřinu budou lidé vyhlašovat hromadné bankroty a podniky budou natolik zdražovat svoji produkci, že bude neprodejná a povede k propouštění a indukci vysoké nezaměstnanosti.
Elektřina je totiž strategickou energií rozvinutého průmyslu stejně jako zemní plyn. A hádejte, jak dopadne země, která si jako debil nakupuje svoji vlastní elektřinu v cizině za likvidační ceny na straně jedné, a současně si dobrovolně vytváří plynovou krizi zakazováním si levného plynu z Ruska na straně druhé? Odpověď znáte sami. Jestli ji zná ale český premiér, to si netroufám odhadovat. Rusko taková svinstva svým občanům nedělá, že by třeba nakupovalo vlastní ruskou ropu pro ruské rafinérie na burze v Kodani, nebo vlastní ruský plyn pro ruské domácnosti na burze v Amsterdamu, nebo vlastní elektřinu pro ruské občany na burze v Lipsku. Ne ne, to dělají svým občanům jenom vlády zemí Eurosojuzu, a to ještě jenom některých. A mezi nimi právě česká vláda. Zkuste se nad tím zamyslet.