Tento příspěvek už byl přečten 402 krát!
ČESKÉ LITHIUM MÁ BÝT ZÁPADEM VYDRANCOVÁNO ZA NEJNIŽŠÍ CENU NA SVĚTĚ! Uniklo včera 13. dubna z nejprestižnější studie o budoucnosti světového průmyslu!
Totální konec Česka, díky Fialově vládě! Včera publikovala polská média mezinárodní studii, za kterou stojí přes 200 firem z kategorie z těch největších korporací světa! Studie shrnuje plány na těžbu Lithia a na produkci lithiových baterií v roce 2030 v celém světě. Už z jednoduchého pohledu na plánovanou produkci lithiových baterií v zemích EU je jasné, že se díky Fialově neschopnosti s Českem, ani se Slovenskem při výrobě lithiových baterií vůbec nepočítá: (Tabulka pro srovnání obsahuje i některé další státy světa.).
Čína 6197 GWh
USA 908 GWh
Německo 514 GWh
Maďarsko 217 GWh
Itálie 138 GWh
Norsko 125 GWh
Francie 122 GWh
Polsko 115 GWh
Švédsko 110 GWh
Kanada 106 GWh
Velká Británie 105 GWh
Španělsko 100 GWh
Mexiko 80 GWh
Srbsko 48 GWh
Portugalsko 45 GWh
Česko 15 GWh
Slovensko 10 GWh
Švýcarsko 8 GWh
Holandsko 1 GWh
Ostatní země 523 GWh (Indie, a další země Asie, Jižní Ameriky a Afriky)
Studie naopak oznamuje, že Česko bude brzy dodávat Západu nejlevnější světové lithium! (V anglickém originále: become the producer of the lowest-cost hard rock lithium in the world!) Podle další studie se má v Krušných horách vytěžit 30 tisíc tun lithia ročně, a těžba má trvat 25 let. Takto vypadá krajina po těžbě lithia:
Za studií stojí nezisková organizace PSPA, kterou podporují tyto světové mega firmy! Mimo jiné také společnost Veolia, která je známá tím, že v minulosti drancovala českou vodu! Když jsme pod Krušnými horami těžili uhlí, spotřebovávali jsme ho sami! Když se má těžit lithium, má se hlavně vyvážet! Česku tak zůstanou jen ekologické škody! A český průmysl nemá lithiové baterie vyrábět, protože je to vysoce zisková pokročilá výroba!
Zatímco, šéfka českého parlamentu Pekarová (TOP-09) se létá předvádět na Tchaj-wan, největší spojenci USA v Evropě, Poláci, se chlubí, že jedni z největší producentů lithiových baterií na světě, čínské firmy CAPCHEM a Guotai Huarong už investují do výroby lithiových baterií v Polsku. V Maďarsku investují do výroby lithiových baterií obří čínské firmy EVE a CATL. V Německu čínské firmy CATL a SVOLT, v Portugalsku čínský CALB. Naprosto neschopná česká fialová vláda není schopná sehnat jedinou investici do výroby lithiových baterií! Ovšem v Bruselu okamžitě schválí konec výroby spalovacích motorů na klasická paliva z ropy a plynu. Fiala je tak neschopný, že si ani není schopen spočítat, kolik Temelínů by musel postavit, aby Češi mohli jezdit na syntetická paliva!
V Česku se podle studie má těžit nejlevnější lithium, a to přesto, že respektovaná studie Světového fondu na ochranu přírody, WWF, potvrdila, že těžba lithia v Portugalsku produkuje obrovské množství zdravotně nebezpečného prachu a dokonce zmínila i obavy z nebezpečí úniků radioaktivního prachu, spojené s výskytem uranových rud v těžební oblasti portugalského lithia. Jak známo z historie, v Krušných horách se také těžil uran!
Jak to nakonec dopadne s těžbou českého Lithia je ve hvězdách, protože začátkem března bylo ohlášeno objevení druhého největšího naleziště Lithia na světě v Iránu. Je jen o něco menší než naleziště v Chile, a obsahuje 10% zásob světového Lithia. Naleziště se zkoumalo s ruskou pomocí 4 roky a nachází se v iránské provincii Hamedan. Objev tohoto naleziště zcela narušil plány USA na odstavení Číny a Ruska od zdrojů Lithia v Jižní Americe, na kterých jsou obě země závislé. Tím spíš, že takřka současně oznámila Indie nález ložiska o velikosti 5,9 milionů tun. Podle posledních údajů mají USA pod hypotetickou možnou kontrolou v Jižní Americe, USA, Kanadě, Austrálii a EU jen necelých 18 milionů tun, kdežto Rusko, Čína, Indie a Irán už disponují bez Afriky a Jižní Ameriky celkem 16,4 miliony tun!
Z časového hlediska je už nyní jasné, proč miliardář Musk oznámil před pár dny výstavbu největší továrny na baterie v Číně, i proč se Saudská Arábie, Irán, Čína a Rusko minulý měsíc domluvily na rychlé spolupráci, a proč Rusko začalo letos mohutně investovat do iránské ekonomiky. Po nálezu iránského lithia mají Rusko a Čína kompletní zásoby všech typů surovin ve svém dosahu. Saudové miliardy dolarů na investice a tučné zisky. Čína výrobní kapacity pro rychlý rozvoj těžby a Rusové jaderný deštník par excelence. Americké loďstvo už blokádou Jižní Ameriky nemá šanci zvrátit tento souboj o přístup ke světovým zásobám Lithia, a ani jihoamerické státní převraty, tak typické pro CIA, na výsledku už nic nezmění. Lze ovšem očekávat zvýšení tlaku USA na Irán. Nedávné protesty, mohou být počátkem nějakých větších akcí. Protože nejjednodušší cesta, jak zastavit čínsko-ruský nástup je zbavit čínskou ekonomiku klíčových surovin, které nevlastní Rusko, a to je Lithium. Zdá se tak, že svět bude ještě nestabilnější, než dosud byl kvůli válce na Ukrajině.
[Autor: Michael Svatoš, dne 14. dubna 2023]