Izrael – Gaza: co můžeme očekávat?

Tento příspěvek už byl přečten 2372 krát!

Izrael nemá jasný plán vojenské operace a dostal se do situace, kdy nemá ani žádné politické východisko z této šlamastiky.

Současné rozšíření operací není oficiálním zahájením pozemní operace v pásmu Gazy, uvedl mluvčí izraelské armády večer 27. října uprostřed další vlny masivních a nepřetržitých útoků na palestinskou enklávu. Velké síly pěchoty a obrněných jednotek IDF údajně operují v Bureij, Beit Hanoun a Jabaliya. Mediální aktivisté Hamasu zase informují o bitvách s izraelskou armádou v severní Gaze, kde posádky ATGM brigád Izz ad-Din al-Qassam údajně zasáhly několik nepřátelských obrněných vozidel. 

 

Tři týdny po útoku Hamasu pokračují izraelské obranné síly v raketových útocích na Gazu a proměnily celé čtvrti této metropole v ruiny. Oznámená pozemní operace IDF se odkládá, údajně z humanitárních důvodů. Izraelské úřady nyní tvrdí, že umožňují evakuaci obyvatel Gazy. Čím déle však trvá ostřelování Gazy, tím složitější bude vytvořit jakýkoli smysluplný plán útoku na ruiny tohoto města.

Ze zkušeností z druhé světové války se ví, že vpád do městských budov přináší značné obtíže, zejména pokud jsou vážně poškozeny.

Vojenští historikové o takových situacích píší následovně: 

„Berlín je učebnicovým příkladem. Těžké zničení německého hlavního města spojeneckým bombardováním do jisté míry hrálo obráncům do karet. Plány města Berlín, které byly předány vojákům, byly ve srovnání se skutečností k ničemu, („nebylo jasné, jak se v plánech orientovat“; plány byly proto dvakrát zkontrolovány pomocí leteckého snímkování). Výsledkem byly ulice poseté sutinami budov, které byly pro plánovače mnohem větší překážkou než silné berlínské barikády. To znamenalo, že použití tanků bylo méně výhodné až nepoužitelné. V důsledku toho došlo ke zúžení frontové ofenzivy. 

Zajatý velitel 569. praporu Volkssturmu, kapitán Ethelmayer, tvrdil, že jeho vojáci se „obzvláště sebevědomě bránili v oblastech zničených bombardováním, protože si mohli vybrat místa ke střelbě kdekoli v domě a nemuseli se bát, že jejich střelba přitáhne ruskou dělostřeleckou palbu na civilisty.“

Jak napsal velitel Königsbergu Lyash, zničení města ztížilo nejen pohyb, ale také orientaci. Podobné problémy měli Němci při útoku na Stalingrad. „Německé útočné zbraně dopadaly jen do hromady rozbitých cihel,“ poznamenává jeden vojenský historik.

Podzemní komunikace německého hlavního města způsobila Rudé armádě vážné problémy. Rozsáhlý systém podzemních komunikací umožnil nepříteli rychle a tajně přemisťovat své jednotky z bloku na blok, takže se mohl neočekávaně objevit kdekoli, dokonce i hluboko v týlu předsunutých jednotek. Sabotážní skupiny samopalníků, odstřelovačů a faustiánů vytvořily zálohy a nečekaně zahájily palbu na vozidla, tanky a posádky dělostřelectva. Napadly také spojaře, jednotlivé vojáky a důstojníky a vyřazovali komunikační linky. Pokud nastalo nebezpečí, sabotéři zmizeli v podzemí,“ píše ve svých pamětech plukovník F. Zinčenko, účastník útoku na Berlín, Hrdina Sovětského svazu.

 

Obtíže pozemní operace v pásmu Gazy si dobře uvědomují i v samotném Izraeli.

„Izraelští představitelé dospěli nyní k závěru, že nadcházející operace v pásmu Gazy může trvat minimálně několik měsíců a bude vyžadovat masivní vojenskou přítomnost. Proto bylo již mobilizováno více než 360 000 záložníků, což je nejvíce od Jomkipurské války v roce 1973. Není to však pouze otázka Gazy; plánovači se musí také vypořádat s palestinským hněvem na Západním břehu Jordánu, který je Izraelem okupován, a který vyústil v opakované výbuchy násilí, při nichž bylo již desítky demonstrantů zabito. Tato úroveň násilí je nejvyšší za více než dvě desetiletí. Podle představitelů USA je IDF již na svém bodu zlomu,“ – píšou americká média.

Významné síly Izraelských obranných sil (IDF) byly nasazeny do boje proti libanonskému Hizballáhu na severu země.

„Momentálně čelíme jedné a půl frontě, což je jeden z důvodů, proč operace Hamasu byla tak úspěšná,“ uvedl mluvčí IDF. Vojáci, kteří nebyli v pásmu Gazy, byli nasazeni na Západním břehu Jordánu. Ano, jsme v mobilizaci, avšak i s našimi záložníky v Gaze se chystáme na rozsáhlou a dlouhodobou operaci, která si vyžádá více pozemních jednotek, než jsme kdy v minulosti nasadili. Západní břeh Jordánu může kdykoli explodovat a stát se ohniskem velkého povstání. Boje v takovém případě na třech frontách – v Gaze, na Západním břehu a v Libanonu – však výrazně vyčerpají izraelské zdroje.

 

Generálporučík americké námořní pěchoty James Glynn byl přinucen vstoupit do konzultací s izraelskou armádou před očekávanou invazí do Gazy, protože Bidenova administrativa je stále více znepokojena tím, že Izraelské obranné síly (IDF) nemají jasný plán mise. „Izraelští představitelé opakovaně zdůrazňovali svůj záměr vykořenit a zničit vedení Hamásu, ale nevysvětlili, jak hodlají tento cíl dosáhnout, ani co se stane po invazi, což ve Washingtonu vyvolává velké obavy. Američtí představitelé dokonce prohlásili, že dosud neviděli žádný konkrétní a reálný akční plán,“ zmiňuje The New York Times.

Americký prezident Biden se o tom veřejně zmínil, během svého projevu v Tel Avivu minulý týden, když varoval, že Izrael bude potřebovat jasný plán ohledně svých cílů a musí důkladně posoudit, zda cesta, kterou nyní sleduje, dostatečně přispěje k dosažení těchto cílů,“ zaznamenává The New York Times.

Během své krátké návštěvy Tel Avivu také americký ministr obrany Lloyd Austin požádal svého izraelského protějška Yoava Gallanta, aby mu podrobně popsal plány pro pozemní operace v Pásmu Gazy, avšak zdá se, že nedostal také jasnou odpověď.

 

Michael Knights, člen Washingtonského institutu, poukazuje na to, že Hamas si vybudoval hustou obranu do hloubky, která zahrnuje podzemní a nadzemní opevnění, komunikační tunely, stanoviště pro zbraně a bojové pozice, stejně jako minová pole, improvizovaná výbušná zařízení, protitankové zbraně, výbušné miny a budovy vybavené jako výbušné pasti.

V neděli napsal ABC News: „První věc, kterou by měl každý vědět, a myslím, že každý racionální velitel to ví, je, že boj ve městě je extrémně obtížný.“

Neuspokojivé výsledky války s libanonským Hizballáhem v roce 2006 rovněž nevedou k našemu ujištění, že Izrael zvládá přípravu bojových operací. Například operace Summer Rain, kterou Izrael provedl v pásmu Gazy, aby osvobodil uneseného seržanta Gilada Šalita. Hizballáh této operace okamžitě zneužil a začal odpalovat rakety na severoizraelská města. Izrael neměl v původním plánu operace Summer Rain tuto komplikaci zavedenou, proto reagoval jen spontánně a odpověděl bombardováním libanonského území. Speciální jednotky si v tom okamžiku troufly jen na drobné operace na hranicích. 

 

Následně 9. srpna zahájilo velení IDF rozsáhlou ofenzívu na souši, která trvala 12 hodin a vedla ke značným ztrátám. Ofenzíva byla pozastavena 10. srpna a 13. srpna byl Izrael donucen k příměří.

Hizballáh nebyl poražen a hlasitě se prohlásil vítězem, což znechutilo izraelské veřejné mínění. V Izraeli předložila komise vedená bývalým soudcem Eliahuem Winogradem závěrečnou 500stránkovou zprávu, která hodnotila výkon izraelské vlády a armády během této libanonské války z roku 2006.

Na tiskové konferenci, kde byla zpráva prezentována, Eliahu Winograd označil tuto válku za „velkou promarněnou příležitost“.

Zpráva komise uvedla, že Izrael zahájil velkou válku, která z vojenského hlediska skončila bez jasného izraelského vítězství. Dále ve zprávě zaznělo: „Polovojenská skupina čelila nejsilnější armádě na Blízkém východě. Raketové útoky na izraelský týl ale pokračovaly po celou dobu války a izraelská armáda nebyla schopna najít účinné řešení. Tyto skutečnosti měly dalekosáhlé důsledky pro nás, naše přátele a nepřátele v regionu i ve světě jako celku,“ poznamenal mluvčí.

Zatím není jasné, zda dojde k vytvoření příští Winogradské komise. Důvodem je, že nikdo zatím nezná výsledky deklarované izraelské invaze do Pásma Gazy, a také není jasné, zda Izrael ustoupí pod tlakem politiků a kompetentních osob, kteří jsou schopni posoudit, zda Izrael tentokrát připravil reálné plány pro úspěšnou operaci.

Nicméně, podle informací, které se dostaly na veřejnost, jsou šance na rozhodující vítězství Izraele během pozemní operace v Pásmu Gazy stále velmi nejisté.

[Článek mi zaslal pan Rostislav Čuba]

error: Obsah je chráněný!