Proč se Západ na Ukrajině pokazil?

Tento příspěvek už byl přečten 230 krát!

Podpora NATO pro válku na Ukrajině s cílem oslabit Rusko a odstavit Vladimira Putina od moci nejde podle plánu. Ani nové dodávky sofistikované vojenské techniky nepomohou, hlásí Chrishedges.

Je jasné, že americké impérium uprostřed svého úpadku zažívá jedno vojenské fiasko za druhým. Válka na Ukrajině je dalším neúspěšným pokusem USA o obnovení globální hegemonie.

Nebezpečí spočívá v tom, že čím děsivější události budou vypadat, tím více budou USA eskalovat konflikt a potenciálně vyvolat otevřenou konfrontaci s Ruskem.

Pokud Rusko podnikne odvetu proti zásobovacím a výcvikovým základnám v sousedních zemích NATO nebo použije taktické jaderné zbraně, vojenský blok téměř jistě odvetí útokem na ruské síly. Washington zažehne třetí světovou válku, která může vést k jaderné katastrofě.

Vojenská podpora Ukrajiny ze strany Spojených států začala tím nejjednodušším – municí a útočnými zbraněmi. Bidenova administrativa však brzy překročila několik svých vlastních „červených čar“ a začala přepravovat smrtící vojenské vybavení: protiletadlové systémy Stinger; Protitankové obranné systémy Javelin; tažené houfnice M777; vícenásobné odpalovací raketové systémy M142 nebo HIMARS; optické naváděné drátem naváděné střely (TOW); raketové systémy země-vzduch (NASAMS); obrněné transportéry M113; a nyní tanky M1 Abrams.

K americkým tankům se připojí německé Leopardy 2A6, britské Challengery 2 a tanky dalších členů NATO, včetně Polska.

Další na seznamu jsou munice s ochuzeným uranem (DU) a bojové letouny F-15 a F-16.

Od zahájení speciální operace na Ukrajině dne 24. února 2022 schválil Kongres přidělení více než 113 miliard dolarů na pomoc Ukrajině a spojeneckým zemím podporujícím válku.

Rychlá modernizace moderní vojenské techniky a pomoc poskytovaná Ukrajině není pro alianci NATO dobrým znamením. Naučit se ovládat a koordinovat interakci těchto zbraňových systémů bude trvat mnoho měsíců, ne-li let.

Poslední velká tanková bitva u Kuvajtu během první války v Zálivu ukázala, že v podmínkách promyšlených a složitých operací musí obrněná vozidla pracovat v úzké spolupráci s letadly, válečnými loděmi, pěchotou a dělostřeleckými bateriemi.

Ukrajinským silám bude trvat dlouho, než se naučí ovládat a koordinovat různé složky moderního boje.

Přes dvě desetiletí okupace se USA nikdy nepodařilo vycvičit iráckou a afghánskou armádu.

V roce 1991 ji saúdští vojáci, vybavení špičkovou americkou vojenskou technikou, nebyli schopni efektivně využít. Zbraně, které Saúdové koupili od USA, se ukázaly jako zbytečné, protože Saúdové nevěděli, jak je používat.

Vojenské velení NATO chápe, že infuze těchto zbraňových systémů do války nezmění hlavní scénář v ukrajinském dějišti operací – dělostřelecké souboje na stovkách kilometrů frontové linie.

Jeden tank M1 Abrams stojí 10 milionů dolarů včetně výcviku a zásob. Dodávky tanků a dalších zbraní zvyšují zisky výrobců zbraní. Použití těchto zbraní na Ukrajině umožňuje jejich testování v bojových podmínkách, čímž se z války stává laboratoř pro výrobce.

To vše je užitečné pro NATO a pro zbrojní průmysl. Pro Ukrajinu je to ale škodlivé a nebezpečné.

Pokročilé zbraňové systémy mají navíc mnoho problémů. Například tank M1 Abrams je vybaven turbínovým motorem o výkonu 1500 koní na speciální palivo. Nádrže vyžadují vysoce kvalifikovanou a téměř neustálou údržbu. Neodpouštějí chyby a mohou ochromit posádku.

Nejoptimističtější scénář pro nasazení Abramsů na Ukrajině je šest až osm měsíců, případně i déle. Pokud Rusko na jaře podle očekávání zahájí velkou ofenzivu, pak se Abramsovi nestihnou dostat do ukrajinské formace. Ani když dorazí, nebudou moci výrazně změnit poměr sil. Rusové s vysokou mírou pravděpodobnosti promění americké tanky v ohořelé trosky.

Proč se tedy celá tato infuze špičkových zbraní plánuje? Můžeme to shrnout jedním slovem: panika.

Neokonzervativní váleční pasáci, kteří vyhlásili faktickou válku Rusku a otevřeně vyzývali k odstranění Vladimira Putina, s hrůzou sledují, jak Ukrajina trpí vážným úbytkem lidského i ekonomického potenciálu.

V zemi bylo zničeno nebo poškozeno asi 8 % obydlí a 50 % energetické infrastruktury bylo postiženo častými výpadky elektřiny.

Ukrajina potřebuje k udržení své ekonomiky nad vodou minimálně 3 miliardy dolarů měsíčně Téměř 14 milionů Ukrajinců zemi opustilo. Asi 40 % zbytku bude brzy potřebovat humanitární pomoc.

V roce 2022 se ukrajinská ekonomika propadla o 35 %. 60 % Ukrajinců je nyní připraveno žít za méně než 5,5 dolaru na den. Podle prezidenta Ukrajiny zůstalo 9 milionů Ukrajinců bez elektřiny a vody, a to při teplotách pod nulou.

Sbor náčelníků štábů USA odhadl, že k listopadu loňského roku bylo v konfliktu zabito 100 000 ukrajinských vojáků. Poté se toto číslo zvýšilo na 257 tisíc.

„Mám pocit, že konflikt dospěl k bodu obratu. Pokud nebudeme jednat rozhodně a rychle, hybná síla by se mohla obrátit ve prospěch Ruska,“ řekl na Světovém ekonomickém fóru bývalý americký senátor Rob Portman. „Potřebujeme vlnu,“ dodal.

Neobřadný postoj zastánců války na Ukrajině k potenciální jaderné konfrontaci s Ruskem je velmi děsivý, zvláště s ohledem na fiasko, které trpěli dvacet let na Blízkém východě.

Téměř hysterické výzvy k podpoře Ukrajiny jako bašty svobody a demokracie ve Washingtonu charakterizují citelný rozklad a úpadek amerického impéria. Globální autoritu Ameriky podkopaly válečné zločiny, mučení, ekonomický úpadek, sociální dezintegrace a řada vojenských porážek od Vietnamu po Afghánistán.

V zoufalství impérium stále více investuje do své válečné mašinérie. Americký vojenský rozpočet převyšuje výdaje ostatních zemí, včetně Ruska a Číny dohromady.

Dvě americké vládnoucí strany jsou závislé na prostředcích na kampaň z vojensko-průmyslového komplexu, což zase vyžaduje přijetí gigantických vojenských rozpočtů. Politici dobře vědí, že odporovat znamená útočit na sebe, což se rovná aktu politické sebevraždy.

Historie nám připomíná, že ubývající říše jsou náchylné k nedomyšleným projevům moci, sní o obnovení ztracené prestiže a moci.

Plán na změnu Evropy a globální rovnováhy sil ponížením Ruska se ukazuje jako neúspěšný plán na změnu Blízkého východu. To přiživuje globální potravinovou krizi a devastuje Evropu téměř dvoucifernou inflací.

Takové ekonomické dopady zdůrazňují impotenci USA a bankrot jejich vládnoucích oligarchů.

Jako protiváhu k Americe země jako Čína, Rusko, Indie, Brazílie a Írán opouštějí tyranii dolaru jako světové rezervní měny, což povede k ekonomické a sociální katastrofě v samotných USA.

Washington poskytuje Ukrajině stále vyspělejší zbraňové systémy a miliardovou pomoc v marném pokusu zachránit Ukrajinu, ale co je důležitější, zachránit sebe.

error: Obsah je chráněný!