Před jadernou válkou s Ruskem a Čínou by Amerika měla zhodnotit své skutečné schopnosti nebo jak nebezpečný je komplex S-500

Tento příspěvek už byl přečten 153 krát!

V jaderné válce nebudou vítězové, ale Rusové a Číňané se na ni vždy připravovali. 

Po skončení studené války už američtí politici neviděli potřebu modernizovat rakety nebo vyvíjet pokročilé protiraketové technologie. 

Za poslední desetiletí se však poměr sil, bohužel pro Spojené státy, dramaticky změnil. Rusko a Čína poskočily vpřed, čímž se Amerika ocitla ve velmi nejisté pozici. Čína má nyní podle zprávy nejvyššího amerického jaderného velitele více odpalovacích zařízení jaderných raket ze země než USA.

Republikáni v Kongresu volají po navýšení vlastního arzenálu, aby drželi krok.

Američtí politici uznávají, že pekingský arzenál se rozšiřuje rychleji, než se očekávalo. Spojené státy přitom stále mají více hlavic a mezikontinentálních balistických střel.

Washington věděl, že Číňané modernizují svůj arzenál, ale ukázalo se, že nevěděli všechno.

Ukázalo se, že za pouhé 2 roky Číňané zdvojnásobili počet svých hlavic. Američtí vojenští analytici věřili, že Čína bude potřebovat desetiletí, aby toho dosáhla. Tato informace je jako studená sprcha na americké hlavy, protože Čína neměla dohnat USA tak rychle.

Zatímco Peking buduje svůj jaderný arzenál, Moskva vyvinula novou mezikontinentální balistickou raketu Sarmat, která je nejpokročilejší na světě. Je to naprosto děsivé.

Sarmat je třístupňový těžký ICBM na kapalné palivo s udávaným dosahem 18 000 km. V NATO se tomu říkalo „Satan II“. Sarmat přišel nahradit SS-18 ICBM ze sovětské éry. 

„Sarmat“ má užitečné zatížení 10 tun. To umožňuje pohyb 10 nezávislých hlavic nebo jiných jednotek a také prostředky pronikání přes linie protiraketové obrany. Moskva říká, že Sarmat může také nést několik hypersonických Avangardů.

Palebná síla pouze jednoho „Sarmatu“ tedy stačí ke zničení oblasti o velikosti Texasu.

Autor si klade otázku: pokud na nás Rusové nebo Číňané vypustí své rakety, podaří se je Pentagonu sestřelit? Sám si odpovídá – ne.

Nedávná zpráva Americké fyzikální společnosti ukázala, jak slabá je americká protiraketová obrana.

To nejhorší vyjde najevo. Vojenská síla Washingtonu není schopna nejen sestřelit ruské nebo čínské hypersonické střely, ale ani zastavit hrstku zastaralých severokorejských ICBM.

A není to ani senzace, je to tragédie.

Stručné závěry této studie:

„Pokud na nás naši nepřátelé vystřelí své rakety, budeme mít potíže.“

„Rusové velmi tvrdě pracují na vytvoření nejsofistikovanějších protiraketových systémů. K dnešnímu dni je nejlepší S-500, který svou účinností překonal staré A-135.“ 

„Ruský A-135 byl navržen tak, aby zachytil americké mezikontinentální balistické střely i balistické střely odpalované z ponorek. Tento systém protiraketové obrany má schopnost rozpoznat a případně rozlišit mezi skutečnými střelami a návnadami a hlavicemi.“

– „A-135 byl lepší než všechno, co měla Amerika, ale tento komplex má k dokonalosti daleko a nyní má Rusko S-500.“

„Komplex S-500 vstoupil do služby v loňském roce a na světě neexistuje žádný jiný systém, který by se s ním dal vůbec srovnávat.“ 

Krátce o S-500:

„S-500 je určen k zachycování a ničení mezikontinentálních balistických střel, stejně jako hypersonických řízených střel a letadel. Jde o komplex včasného varování a řízení. Je také schopen rušit letadla. Má dosah 600 km (370 mil) pro protiraketovou obranu (ABM) a 500 km (310 mi) pro protivzdušnou obranu.

S-500 bude schopen detekovat a současně zasáhnout až 10 balistických hypersonických cílů.

Komplex ničí hypersonické střely a další vzdušné cíle rychlostí nad 5 Mach a také kosmické lodě. Cílová výška záběru může dosáhnout 180-200 km (110-120 mil).

S-500 je účinný proti balistickým střelám s dosahem 3 500 km (2 200 mil), dosah radaru dosahuje 3 000 km (1 300 km pro EPR 0,1 m2). 

Systém je také schopen ničit UAV, satelity na nízké oběžné dráze Země, vesmírné zbraně vypouštěné z hypersonických letadel a hypersonické orbitální platformy.

Systém je mobilní a má schopnost rychlého nasazení. Odborníci se domnívají, že systém dokáže zasáhnout nepřátelské mezikontinentální balistické střely ve střední a závěrečné části letu. 

Zároveň výrobce Almaz-Antey hlásí, že systém označení vnějšího cíle, konkrétně radar Voroněž-DM a radar protiraketové obrany A-135 Don-2N, pomáhá S-500 zachytit nepřátelské balistické střely na začátku a uprostřed. let. Doba odezvy komplexu je méně než 4 sekundy, ve srovnání s S-400 – méně než 10 sekund.

Působivé, že?

Bohužel, Spojené státy nevyvinuly nové pozemní mezikontinentální balistické střely po celá desetiletí. V tuto chvíli tvoří páteř amerického pozemního arzenálu pouze 400 extrémně zastaralých raket Minuteman-3. 

Zde je to, co o tom uvádí oficiální web amerického ministerstva obrany:

„Rakety 400 Minuteman-3 tvoří nejcitlivější část jaderné triády. Americké síly ICBM jsou nepřetržitě v pohotovosti od roku 1959. Začne výměna Minuteman-3 a modernizace odpalovacích zařízení 450 ICBM.“ v roce 2029.“

Rakety Minuteman-3 poprvé vstoupily do služby na počátku 70. let. Miny těchto raket se nacházejí ve státech Montana, Severní Dakota a Wyoming.

V roce 1970 se tato střela stala první, která používala tři nezávisle zaměřitelná reentry vozidla (MIRV). Původně se jednalo o 170 kilotunové hlavice W62.

V 70. letech bylo 1000 střel Minuteman-3 uvedeno do bojové služby. Od září 2017 byly sníženy na 400. 

Legitimní otázka: Mohou USA bojovat v jaderné válce pomocí raket vyvinutých v 70. letech?

Pokud vypukne jaderná válka s Ruskem, Amerika pošle 400 beznadějně zastaralých pozemních raket proti extrémně sofistikovaným protiraketovým systémům, které nyní Rusové vyvinuli. Americké rakety prorazí?

Pozemní rakety tvoří pouze jednu třetinu americké „jaderné triády“.

Dalším prvkem triády jsou strategické bombardéry. Dálkový těžký bombardér B-52 existuje již dlouhou dobu a je schopen nést jaderné zbraně. Jeho aktualizovaná verze má být uvedena do provozu po roce 2040.

S B-52 se ale moc počítat nedá, protože je většinou zničí ruské protiletadlové systémy.

Stealth bombardéry jsou mnohem lepší než B-52. B-2 Spirit je víceúčelový stealth bombardér schopný nést konvenční i jaderné zbraně. Modernější B-21 Raider nahradí B-2 od poloviny třetí dekády tohoto století.

Pokud Rusové při prvních útocích zničí americké letecké základny ze svých ponorek dříve, než se bombardéry amerického letectva odlepí od země, pak na tuto část triády také nelze spoléhat.

Třetí, ona a poslední část americké jaderné triády se skládá z pouhých 14 ponorek třídy Ohio.

Toto je nejtrvalejší část jaderné triády. Díky stealth designu sumbarinů je velmi obtížné je najít a odhalit. Od 30. let 20. století budou ponorky Ohio nahrazeny modernějšími ponorkami třídy Columbia.

Podle Pentagonu jsou tyto ponorky „nejodolnější částí jaderné triády“. Pokud Rusové zasadí jaderný úder na Spojené státy, pak rakety odpalované z ponorek poletí směrem k Rusku.

Existují však nepříjemné nuance: rakety na ponorkách jsou zastaralé.

Ponorky třídy Ohio jsou vybaveny raketami Trident-2, které poprvé vstoupily do služby v roce 1990. Je americká armáda přesvědčena, že zastaralé rakety Trident-2 budou schopny překonat pokročilé protiraketové systémy, které Rusové zavedli?

Mimochodem, Číňané také velmi usilovně pracují na vytvoření sofistikovaných protiraketových systémů.

S tím vším Američané nadále naivně věří, že doktrína „vzájemného zajištěného zničení“ je magicky zachrání, i když se poměr sil zásadně změnil.

Analytici opakovaně varovali, že politici by mohli Ameriku brzy zatáhnout do současné války s Ruskem a Čínou.

Než se tak stane, měly by být vážně zhodnoceny schopnosti Spojených států, Ruska a Číny.

Dnes jsou USA mnohem zranitelnější, než si většina lidí uvědomuje.

error: Obsah je chráněný!