Roušky jako zdroj nákazy!

Tento příspěvek už byl přečten 192 krát!

Japonští vědci právě publikovali v časopise Scientific Reports článek, který rozbíjí mylnou představu, že obličejové roušky chrání před infekcí a šířením Covid-19.

Ukazuje se, že obličejové roušky jsou Petriho miskou, na které se mohou hnízdit a množit patogeny, ať už jde o Fauciho chřipku, běžné nachlazení nebo plísňovou infekci. Pokud způsobí onemocnění, najde si domov v síťce obličejové masky, zjistila studie.

„Vzhledem k tomu, že roušky mohou být přímým zdrojem infekce dýchacích cest, trávicího traktu a kůže, je zásadní udržovat jejich hygienu, aby se zabránilo bakteriálním a plísňovým infekcím, které mohou zhoršit COVID-19,“ napsali autoři šetrně.

Jedna z prvních studií, která se zabývala hygienickými problémy spojenými s nošením roušky, zkoumala 109 účastníků ve věku 21 až 22 let, kteří nosili roušku v období od září do října 2020, kdy vrcholila plandemie.

Každý účastník byl dotazován na typ použité roušky a také na to, jak dlouho ji v průměru nosil. Výzkumníci pak sbírali bakterie a plísně ze tří zjištěných typů roušek: gázové, polyuretanové (plastové) a netkané.

Zjistili, že bakterie mají tendenci se množit uvnitř roušek, kde jsou nejblíže k obličeji, zatímco na vnější straně roušek se vyskytuje více plísní.

Vědci dále zjistili, že čím déle se rouška nosí, tím více se bakterie a plísně množí.

„Houby a jejich spory jsou odolné vůči vysoušení,“ vysvětluje se v článku. „Mohou přežít v podmínkách, kdy roušky vysychají.“

Nejhoršími provinilci byly plastové a gázové roušky, u nichž bylo zjištěno mnohem větší množství plísňových kolonií než u roušek typu netkaná textilie, které mají tři vrstvy: dvě vrstvy textilie překrývající netkaný filtr ve střední vrstvě.

K velkému překvapení výzkumníků nebyly lepší ani omyvatelné a opakovaně použitelné roušky.

„Pro snížení mikrobiální zátěže roušek se doporučuje správný způsob čištění bavlněných obličejových roušek,“ napsali.

„Při současných pokusech jsme však nezjistili významné rozdíly v počtu bakteriálních nebo plísňových kolonií na rouškách v závislosti na jejich omytí.“

Bez ohledu na to, jaký typ roušky člověk používá, co denně dělá, jak dlouho a jakým způsobem cestuje do práce a z práce a na jiná místa atd. je riziko vystavení nebezpečným patogenům v podstatě stejné.

„Nezjistili jsme žádné rozdíly v počtu bakteriálních nebo plísňových kolonií na obou stranách roušek mezi třemi dopravními systémy,“ vysvětlili autoři poté, co se na roušky podívali optikou veřejné dopravy, používání osobních vozidel a chůze nebo jízdy na kole.

I když si člověk jednou denně kloktá a provádí další ochranná opatření, aby udržel roušku čistou, stejně se v ní hromadí bakterie a plísně, uvádí se dále v článku.

Zatímco některé ze zjištěných bakterií a plísní jsou obecně neškodné, jiné jsou spojovány s příznaky otravy jídlem a stafylokokových infekcí. V případě plísní jsou ty, které se na rouškách hromadí, spojovány s takovými problémy, jako je pásový opar, atletická noha a svědění kloubů.

V závěru autoři napsali, že by se lidé měli „vyhnout opakovanému používání roušek, aby zabránili mikrobiální infekci“, zejména pokud mají oslabený imunitní systém.

„K dnešnímu dni jsou stabilní a jasné důkazy o tom, že roušky nefungují jako ochrana proti viru a mohou být škodlivé, a to zejména pro děti,“ říká Dr. Paul Alexander, epidemiolog a výzkumník.

Zde je celá studie k dispozici

error: Obsah je chráněný!