Sebeobrana, vlastenectví a přežití

Tento příspěvek už byl přečten 181 krát!

Dávám zde rozhovor s šéfredaktorem webu Vlastenecké noviny – o tomto webu si můžete myslet své, ale rozhovor byl zcela konstruktivní a splnil svůj účel…

Redaktor: Představuji vám instruktora bojového systému Jeet Kune Do, Marka Pszczolku (*1967), který se bojovým uměním, sebeobranou a survivalem zabývá již více než 40 let. Je zakladatelem jediného, oficiálního klubu Jeet Kune Do v České republice, který v Praze funguje už desátým rokem. Taky je zakladatelem webu o přežití a svobodě Nezkroceni.cz (editace: již neexistuje!) a své názory k současné situaci prezentuje na svém blogu Svět podle Marpa.

Redaktor: Marku, dělat bojové umění tak dlouho, několik desetiletí z tebe dělá znalce boje. Co vlastně bojové umění pro tebe představuje?

Marek: Bojové umění je s lidstvem od nepaměti. Ve chvíli, kdy jeden pračlověk vzal kámen do ruky, aby rozbil hlavu druhému pračlověkovi a tím nad ním vyhrál, se zrodil pojem boj. Každopádně hlavním smyslem bojového umění z kterékoliv části světa je ubránit sebe, své blízké a svou zemi, vlast před nepřítelem. Proto vznikaly systematické postupy, jak z muže udělat bojovníka, válečníka. Pro mě je bojové umění Cesta, jak překonat nástrahy zla, nepřátel a extrémních životních situací s přehledem a s chladnou hlavou. Já spíše nazývám to, čím jsem prošel a to, co dělám jako válečnické umění, tedy souhrn jak kontaktní sebeobrany, založené na úderech, kopech, obranných technikách plus zápasení v držení a na zemi (grappling, groundfighting), tak ovládaní chladných zbraní (nůž, dýka, meč, úderové zbraně – tyče, teleskop, yawara), palných zbraní (pistole, revolver, dlouhé palné zbraně – puška, samopal, brokovnice apod.) a zejména na dovednostech přežití, infiltrace, sběru informací – špionáže a dalších dovedností. Válečnické umění je rovněž výbornou fyzickou a psychickou přípravou na boj, extrémní situace, katastrofy. A jako poslední je zde duchovní aspekt. Učí klidu mysli, nepodléhání emocím a řešení kritických situací chladnou hlavou.

Redaktor: To zní zajímavě, ale na svém klubovém webu Jeet Kune Do Czech Republic propaguješ a vyzdvihuješ zejména tento styl.

Marek: Ano, Jeet Kune Do propaguji proto, že mě již v mladých letech oslovilo a v něm jsem našel smysl mé Cesty. Studoval jsem mnoho různých stylů a škol, ale JKD je stále tím hlavním, protože ho považuji za vysoce vyspělý systém boje. A jako směr boje na ulici neboli Streetfight. Protože na ulici se odehrává v našich končinách nejvíce napadení. Máme nad sebou vynikající učitele, tzv. Full Instructor JKD, kteří tvoří naši linii. Od roku 2009 je to Sifu Frank Burczynski a Sifu Selim Bugur z IMAG e.V. Berlin + J.A.B. JKD Akademie Berlin, které zveme na semináře do Prahy nebo jezdíme k nim na stáže do Berlína a od roku 2012 máme Sifu Lamara Davise z Alabamy v USA, který je jediným instruktorem JKD na světě, certifikovaným pěti originálními žáky Bruce Leeho. Jsou to naprosto úžasní lidé a skvělí bojovníci a mistři Jeet Kune Do.

Redaktor: A co otázka obrany naší země nebo přežití v přírodě, soběstačnost jak propaguješ na stránkách Nezkrocení?

Marek: Obranu naší země, vlastenectví a svobodu považuji za stěžejní věci! Jsem patriot, ačkoliv podle mého příjmení se zdá, že jsem polského původu, ale jsem rodilý Čech (z Českých Budějovic, resp. z Týna nad Vltavou) a Čechem navždy zůstanu. Vždy jsem upřednostňoval a stále upřednostňuji češství nad moderními trendy amerikanismu. Nelíbí se mi, že mladí lidé už pomalu ani česky neumí – jak mluvit, tak psát a svoje emoce a myšlenky nahrazují emotikony nebo anglickými výrazy. Taky preferování všeho, co je z USA, resp. ze Západu, považuji za zaslepenost a hlavně za neznalost. Mladí lidé pomalu neznají historii vlastní země, opovrhují hrdiny, kteří ve světových válkách umírali za naši vlast a jejich mozky jsou vymývány pseoudohrdiny typu Rambo, kterým se na závěr amerických filmů tleská ve stoje. Taky nechápu obdiv k filmovým hrdinům, kteří ztělesňují šmejdy, podvodníky a vrahy, jak je to běžné v hollywoodské produkci. Ohledně obrany naší země je mi smutno, že mladí muži neznají základní vojenskou službu. Tohle prostě chybí. Ať jsou názory na ZVS jakékoliv, jedno je jisté – vojna vždy udělala z kluků chlapy. Kdo byl sketa, baba nebo „vyplašenka“, tak jimi zůstali i po vojně. Ale těch bylo jen pár procent. Vojna naučí kteréhokoliv kluka zejména pořádku, úcty k nadřízeným a smyslu pro zodpovědnost v kolektivu. Tohle mladým klukům chybí. V módě jsou různí „šampónkové“ „mamánci“ a „metrouši“, ale žádný z nich není chlap s velkým CH. Neumí obstát ve rvačce, v kritických chvílích, rozpláčou se a utíkají brečet mamince pod sukně. Neumí držet slovo a chodit včas. Neumí mít vlastní názor a čest, jen přejímají cizí názory… To je špatné pro tuto společnost. Máme všeobecnou brannou povinnost danou zákonem. Umíte si představit, když by došlo k napadení naší země, že se tihle hejskové postaví do první fronty se zbraní v ruce vůči nepříteli? To je utopie! Umění přežít v přírodě za jakýchkoliv okolností je také téma, které se zanedbává. Lidi si už pomalu neumí představit život bez mobilů, tabletů a internetu. Ale co když dojde k blackoutu? To lidé zešílí, když nepůjde elektronika? Všechno jde, jen se to lidé musí umět znovu naučit. Tyhle vlastnosti, jak přežít v kritických situacích máme totiž hluboce uložené v genetickém kódu a umíme to všichni, jen je potřeba to znovu vytáhnout na světlo. Umět rozdělat oheň, opatřit si vodu, vybudovat nouzový příbytek – tohle je přežití a tohle vás umí zachránit. Na webu Nezkroceni.cz jsou osvědčené rady, videa a mnoho dalšího, jak se tomu naučit.

Redaktor: Tvůj blog Svět podle Marpa sleduji a rád čtu. Samozřejmě vyšlo i několik tvých článků na mých webech. Jak vlastně vnímáš současnou politickou a společenskou situaci v České republice?

Marek: Obecně je mi ze všeho smutno! Představitelé naší země, kteří dostali mandát od lidí a měli by tudíž pracovat pro svůj lid, tak nečiní! Upřednostňuje se kariéra, peníze a moc. A tohle je alfou a omegou našich politických představitelů. Sleduji každé volby od roku 1989 a nic se nemění. Nejprve jsou to sliby, mazání medu kolem huby a halasné prohlašování, jak tamto či ono. Po volbách, když už jsou u moci, tak najednou ticho po pěšině, sliby jsou zapomenuty a jde se hrabat, korumpovat a hlavně ždímat pracující občany z toho mála, co jim ještě zbývá. Neustálé novelizace, novelizace novelizací a přijímání zcela nesmyslných zákonů a norem pod dohledem EU, jakožto socialistického experimentu, dělá chaos v našich zákonech. Pomalu ani právníci už neví, jak si mají vyložit ten či onen zákon a hledají různé kličky. Naše společnost se musí zbavit komunismu a socialismu ve všech formách, protože tihle lidi si jen v roce 89 převlíkli kabáty a jedou dál. Varováním pro lidi už mělo být, že se do vlády dostal bývalý komunista a agent StB Andrej Babiš, který ke svému jmění došel velice pochybnými praktikami a začal si ze státu dělat ještě větší dojnou krávu. V naší společnosti se korupce, prospěchářství a rozkrádání stalo synonymem úspěchu. Je to zvrácené. Co mě fakt ale dokáže vytočit, tak to je, jak různí pseudohumanisté, multikulti pomatenci a sluníčkáři dělají z naštvaných občanů rasisty, xenofoby a nacisty. O tom ostatně píšu na svém blogu, tak se už opakovat nebudu. A stát, to soustrojí, které financují daně vlastních občanů, je tak zrezivělé a skřípe, že stále více šikanují ty, kteří jim daně odevzdávají a stále více oklešťují svobodu. Prostě chtějí podle písničky svých vládců z EUSA, aby se občané stali poslušnými a povolnými, kteří neremcají a kdokoliv půjde proti proudu, tak ho budou perzekvovat a dehonestovat. Takový stát si nezaslouží, aby fungoval. Moje myšlenka je úplná debolševizace společnosti, tj. ve státní správě od nejmenší obce po hlavu státu nesmí být jakýkoliv člověk, který byl v KSČ. A to se týká i výkonné moci, tedy policejních a armádních složek, justice a státních zastupitelů. Myslím, že máme dost kvalitních lidí, kteří nejsou poznamenaní stigmatem bolševismu. Tihle lidé musí dostat šanci, aby mohli vyvést tuto zemičku z bahna rudého komunismu, které je všude kolem nás.

Redaktor: Děkuji za rozhovor a ať se daří ve všem, co děláš!

Marek: Taky děkuji a přeji Vlasteneckým novinám, aby byly čisté a stále vlastenecké.

error: Obsah je chráněný!