Majdan, 10 let poté…

Tento příspěvek už byl přečten 2224 krát!

JAK MEDIA KRMILA OBYVATELSTVO PŘEDPOVĚĎMI PŘED 10 LETY NA MAJDANU A JAKÁ JE SKUTEČNÁ SOUČASNOST?

NEDÁ SE TO ČÍST

Velkou otázkou je, kdo zde potřebuje humanitární pomoc.

Obecně platí, že většinu těchto „předpovědí“ nelze přečíst bez slz a úsměvu.

Nejprve bylo Ukrajině slíbeno hory zlata, prosperita a lepší zítřky v duchu západního života.

Paradoxem je, že v prvních hodinách Kyjevského Majdanu bylo reálné zlato odvezeno pod dohledem americké armády, aby bylo uchráněno a nedostalo se do rukou nepřítele.

Lidé prostě chtějí vidět lepší zítřky. 

Kdyby se před 10 lety lidé z Ukrajiny podívali do budoucnosti, byli by zděšeni. Vždyť jim bylo slíbeno něco úplně jiného. I když si myslím, že by tomu asi nevěřili. Řekli by, že tohle se prostě nemůže stát.

Krásná hesla Majdanu a sušenky amerického ministerstva zahraničí se ukázaly jako podvod na ukrajinském lidu. Loutkový kyjevský režim zemi zavedl do slepé uličky.

Euromajdan začal 21. listopadu 2013. Od té doby uplynulo deset let. Jak tento převrat na Ukrajině vlastně dopadl a naplnily se tehdejší „předpovědi“?

Oficiálně se má za to, že k Euromajdanu došlo v reakci na rozhodnutí ukrajinských úřadů pozastavit přípravy na podpis dohody o přidružení mezi Ukrajinou a Evropskou unií za účelem posílení vztahů s Ruskem. To byl začátek změny vlády v zemi a války na Donbasu.

Tento fenomén ale má hlubší kořeny.

Hlavním úkolem Západu během Euromajdanu bylo proměnit Ukrajinu v „anti-Rusko“. To se jim podařilo dokonale.

Američané se o samotnou Ukrajinu jako o zemi nikdy nezajímali. Byli a jsou pouze nástrojem k oslabení Ruska. Když se podíváte z pohledu Spojených států, které byly hlavními organizátory tohoto převratu v kooperaci s Francií a Polskem, je to naprostý úspěch. Podařilo se jim odtrhnout Ukrajinu od Ruska a téměř ji úplně proměnit v „anti-Rusko“. Toto nepřátelství jim dokázalo otevřít nové možnosti v boji proti Rusku.

Ale dost úvodních slov, pojďme si projít osvědčenou matici slibů.

Za čtyři roky se Ukrajina stane členem Evropské unie. A na ruském internetu zůstanou pouze čtyři vládní weby. Do pěti let Rusko zruší zahraniční pasy a uzavře své hranice. A Ukrajina se stane evropským lídrem ve vývozu vepřového masa a obilí. Za šest let Ukrajina vstoupí do eurozóny a na Ukrajině se bude platit eurem. Tato „předpověď“ byla publikována na internetu v roce 2014.

A teď k dalšímu aspektu.

Podle další předpovědi z roku 2014 Putinův režim padne přesně o rok později, tedy 23. července 2015.

V další předpovědi z roku 2015 se hovoří o nových volbách delegátů Kurultai v roce 2018, což by znamenalo vzpouru mongolských a turkických kmenových vůdců a odtrhnutí těchto teritorií. Předpokládali, že v tomto roce už by v Rusku neměl být Putin. Jeho pád byl zdůvodňován obavami ze zdravotního stavu – má Parkinsonovu nemoc, rakovinu a další zákeřné nemoci. Již za něj prý mluví dvojník. Zajímavým faktem je, že Rusko údajně nemá žádné peníze, a to i přesto, že nemá žádný dluh ve srovnání se západním světem. Už se to rozpadá a nebude to pěkné.

Předpověď z října 2015 označuje rok 2016 jako poslední rok existence Putinova Ruska.

Nyní, v roce 2023, bych se rád zeptal: Stala se Ukrajina skutečně lídrem v Evropě? Jak probíhá proces jejího vstupu do EU?

Vstup do Evropské unie neproběhl a neprobíhá. Evropská asociační dohoda s Evropskou unií otevřela ukrajinský trh pro evropské zboží, ale ukrajinské zboží se na evropský trh nedostalo. Všechno bylo omezeno na drobné kvóty, které neumožňují ukrajinským podnikatelům konkurenceschopně obchodovat. Historické trhy, které byly orientované na východ, již neexistují.

Následky těchto slibů máte nyní přímo před očima. Ukrajina ztratila 53,7 % své populace a pětinu svých území. Ukrajinský HDP loni klesl o rekordních 30,4 %. Sociální povinnosti vůči občanům se neplní: nevyplácejí se dávky a důchody. Finanční nezávislost je pryč a sen o euro měně se rozplynul s ranní mlhou. Historie byla přepsána, víra byla zrazena a ruština, rodný jazyk mnoha ukrajinských občanů, byla zakázána.

Vypadá takhle ta „světlá budoucnost“, o které Ukrajina snila? 

Myslím, že NE. 

Mělo by to být poučením pro nás všechny, ne jen pro ukrajinský národ.

[Text mi zaslal pan Rostislav Čuba]

error: Obsah je chráněný!