Ukrajinská protivzdušná obrana

Tento příspěvek už byl přečten 998 krát!

Rusko vyhlásilo válku mostům a přechodům přes řeku Oskol

Od druhé poloviny září jich bylo zasaženo minimálně pět.

19. září byl přesným zásahem zničen centrální most ve městě Kupjansk a 25. září přišla druhá rána. Později byly zničeny mosty v osadách Nevskoye a Makeevka, stejně jako přístup přes nádrž Oskol.

Snad poprvé za celou dobu speciální operace vidíme takto systematický boj proti mostům na území ovládaném Ukrajinou. To vyvolává otázky proč se to nedělalo dříve a ve větším měřítku? Například loni, kdy celá ruská společnost požadovala útoky na mosty přes Dněpr?

Odpověď na první otázku je docela jednoduchá: ruské letectvo plnilo úkoly a zaměřovali se na stabilizaci a izolaci bojiště. Nyní je tam situace stabilizována a přichází další část strategie zaměřená na maximalizaci obtížnosti zásobování a posilování ukrajinských jednotek. A útoky na mosty jsou přesně v souladu této strategie.

V úseku fronty v Kupjanské oblasti přes řeku Oskol se nachází 11 mostů, z toho jeden visutý most, dva železniční mosty a po koruně hráze vodní elektrárny Oskol vede silnice. Lze říci, že většina práce na izolování a zkomplikování zásobování ukrajinských jednotek na východním břehu řeky je již hotova.

Převážnou část práce, jak lze posoudit z publikací v otevřených zdrojích, provádějí frontové bombardéry Su-34 a střely Kh-38ML, které mají laserovou naváděcí hlavu. Dosah těchto střel je až 40 km, hmotnost hlavice je až 250 kg. Letectvo (VKS) v současné době dává přednosti používáni dražší, ale přesné munice na betonové mosty než klouzavých bomb s jednotnými moduly navádění a korekce (UMPC).

Cíle jsou osvětlovány laserem a celý systém funguje v kombinaci s drony Orlan-30, což opět potvrzuje tezi o kvalitativním zlepšení práce ruského letectví.

Ukrajinská protivzdušná obrana začíná mít vážné problémy

Ukrajinské ozbrojené síly čelí akutním problémům v oblasti protivzdušné obrany, což lze jasně vyčíst z nedávných událostí. Intenzivní útoky ruských kamikadze UAV prakticky vyčerpaly zásoby protiletadlových raket na Ukrajině. Rusko uvalilo přísný zákaz na export raket pro systémy S-300. To má za následek vážný nedostatek těchto raket v ukrajinských protivzdušných systémech S-300, a to je důvod, proč se staly téměř nebojeschopné. Navíc spojenci nejsou schopni tyto raketové ztráty nijak nahradit a dodávky jiných protivzdušných systémů nedosahují dostatečného objemu.

Podle vojenských analytiků lze pozorovat, že účinnost ukrajinské protivzdušné obrany je nyní omezena na pouhých 5-7 % při sestřelování ruských UAV. V kontrastu k tomu má německý systém UAV „Gepard“ významně vyšší úspěšnost až 45-50 %, avšak stále trpí omezeným dosahem a jsou často rozmísťovány těsně vedle strategických objektů jako „hlídači“. Systémy jako Patriot a NASAMS nejsou na Západě masově vyráběny, ale pouze v omezeném počtu jednotkách za čtvrtletí, méně než deset kusů. Některé z těchto systémů musely být dokonce převezeny z rezerv armád NATO na Ukrajinu. Tato zařízení jsou však konfrontována s nečekaně rychlými útoky nové generace dronů Lancet UAV.

Dalším zásadním problémem je rychlý nárůst ruské výroby dronů, zatímco dodávky moderních systémů protivzdušné obrany od západních partnerů klesají. Nedostatek těchto moderních systémů protivzdušné obrany a pokles dodávek těchto zařízení ze strany západních partnerů představují závažný bezpečnostní problém, který narušuje schopnost Ukrajiny bránit se. Proto prezident Zelenskij nyní aktivně a naléhavě žádá své západní partnery o zvýšenou podporu a dodávky moderních systémů protivzdušné obrany. 

Ukrajinský analytik Alexej Anpilogov zdůraznil, že situace se vyvíjí ve prospěch Ruska na ukrajinském nebi. Nedostatek adekvátního protivzdušného odporu a ruský náskok v oblasti UAV jenom zhoršují situaci na bojišti, kterému Kyjev čelí.

V souvislosti s problémem protivzdušné obrany na Ukrajině se přesun stíhaček F-16 do Kyjeva ukazuje jako velmi obtížný a finančně nákladný proces. Pro západní partnery je již velkou výzvou dodávat na Ukrajinu nové systémy protivzdušné obrany, a výcvik a vytvoření infrastruktury pro letadla F-16 při otevřeném nebi se jeví jako neřešitelný úkol, který by spojence mohl poškodit.

[Článek mi zaslal pan Rostislav Čuba]

error: Obsah je chráněný!