Silicon Valley Bank by mohlo následovat téměř 200 amerických bank

Ihned po krachu Silicon Valley Bank se experti v Americe i mimo ni začali divit, kolik dalších amerických úvěrových institucí by mohlo sdílet osud SVB . Odpověď na tuto otázku není příliš jednoduchá, protože v kterýkoli daný rok v Americe musí určitý počet bank „umřít“. Připomínám, že před čtyřiceti lety dosáhl počet bank ve Spojených státech 14 000 a k 1. lednu 2013 jich bylo něco přes 6 000 (6036). Na začátku roku 2020 se jejich počet snížil na 5177.

K 14. únoru 2023 je počet bank ve Spojených státech 4718 (to je počet úvěrových institucí pojištěných FDIC – US Federal Deposit Insurance Corporation). Některé banky jdou do zapomnění kvůli tomu, že jsou dobrovolně uzavřeny. Ostatní bankovní značky mizí kvůli fúzím a akvizicím. Jiní zkrachují.

Jako první přiblížení by banky, které FDIC uvádí jako „problémové“, měly být považovány za kandidáty na bankrot. Během finanční krize v letech 2007-2009. a ještě nějakou dobu po něm se počet „problémových“ bank měřil ve stovkách. V roce 2007 jich bylo 76, ke konci roku 2008 se počet „problémových“ úvěrových institucí zvýšil na 252. Maximální počet „problémových“ úvěrových institucí byl zaznamenán v prvním čtvrtletí roku 2011 – 888. Za čtyři roky počet „problémových“ bank vzrostl o více než řád. A více než polovina z nich zkrachovala.

A oh zázrak! Na konci roku 2021 jich zbylo pouze 44. K 1. říjnu 2022 – 42. K 31. prosinci 2022 – 39. Na začátku března klesl počet „problémových“ bank na rekordně nízkou úroveň 24. Tento krátký seznam zahrnovala mimo jiné tři „hrdiny dne“ – Silvergate Bank, Silicon Valley Bank a Signature Bank . Zmizení těchto tří „hrdinů“ však nezmenšilo seznam „problémových“ bank, ale s největší pravděpodobností jejich počet několikanásobně nebo dokonce řádově zvýší.

V patách kolapsu zmíněné „trojice“ bank se objevila expresní studie nezávislých amerických expertů s názvem Monetary Tightening and US Bank Fragility in 2023: Mark-to-Market Losses and Uninsured Depositor Runs ? ( Měnové utahování a volatilita amerických bank v roce 2023: Ztráty tržní hodnoty a útěk nepojištěných vkladatelů? ). Čtyři autoři publikace jsou zaměstnanci amerických univerzit.

Hodnocení obsažená v článku byla předána řadou předních amerických médií. Konkrétně The Wall Street Journal uveřejnil článek Desítky bank mohou mít podobná rizika jako banka Silicon Valley, Economists Find . Článek podotýká, že zvýšení sazeb Fedu se dotklo bankovních aktiv, tvořených z velké části dlouhodobými státními cennými papíry, které měly v době jejich nákupu nízký výnos a dnes se zvýšením klíčové sazby začaly znehodnocovat. V důsledku toho se skutečná (tržní) hodnota aktiv amerického bankovního systému ukázala být 2,2 bilionu dolarů pod účetní hodnotou.. V průměru bankovní aktiva klesla o 10 %.

Přibližně 5 % bank má aktiva znehodnocena o 20 %. V absolutním vyjádření se jedná o 236 bank. Navenek jejich finanční situace, odrážející se v rozvahách, vypadá dobře. Pokud ale dojde k nájezdu vkladatelů na takovou banku, bude muset své dluhové cenné papíry prodat, a pak vyjdou ztráty. Banky, jejichž aktivům dominuje státní dluh, jsou jasnými kandidáty na bankrot. Ve stejné SVB činila na konci roku 2022 aktiva 211,8 miliardy USD (16. místo v tomto ukazateli mezi americkými bankami), ale v nich pouze 73,6 miliardy USD připadlo na půjčky a cenné papíry (téměř výhradně dlouhodobé státní dluhopisy) – 120,1 miliard dolarů.

Ohroženy jsou nejen samotné banky, ale především jejich klienti (držitelé vkladů) a investoři (akcionáři). Americké měnové úřady samozřejmě neustále tvrdily, že mají pod kontrolou celý bankovní systém a řídí bankovní rizika. Jedním z prvků takové kontroly je pojištění bankovních vkladů. Dělá to výše zmíněná americká Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC). Aktuální pojistný limit je $ 250 000. FDIC spravuje Fond pojištění vkladů(Fond pojištění vkladů – DIF), a zároveň působí jako regulátor a dohledová instituce, která monitoruje kondici bank. Jedním z klíčových ukazatelů, který by měl FDIC zajímat a zajímat, je procento a absolutní hodnota krytých (pojištěných) a nekrytých (nepojištěných) vkladů. Ve veřejné doméně žádné takové informace nejsou. Existují však „externí“ odhady těchto ukazatelů. I u nově krachujících bank se odhady podílu nepojištěných vkladů liší. Pravda, ve velmi úzkém rozmezí. Skóre SVB se pohybuje od 90 do 95 %. Podle zprávy S&P Global Market Intelligence nebylo 94 % vkladů pojištěno u SVB a 90 % u Signature Bank.

Ještě obtížnější je dát odhad za celý bankovní sektor. Podle S&P Global je ve skupině velkých amerických bank podíl nepojištěných vkladů zhruba 47 %. To znamená, že v absolutním vyjádření se nekryté vklady měří v bilionech dolarů.

Nedávná americká publikace o zprávách CBS Co je dobré vědět bankovních vkladech Fondu pojištění vkladů FDIC poskytuje zajímavé podrobnosti . Začíná tím, že čtenářům připomene projev Joea Bidena z 13. března , ve kterém slíbil, že kolaps SVB a Signature bank neublíží žádnému zákazníkovi. Ministryně financí Janet Yellenová se také pokusila ujistit Kongres, že „ Americký bankovní systém zůstává zdravý a že Američané si mohou být jisti, že jejich vklady tam budou, když je budou potřebovat .“ Tato Bidenova prohlášení mnohé upozornila.

Za prvé , krytí nepojištěných částek vkladů je v rozporu se současnými zákony USA.

Za druhé , špatný příklad je nakažlivý. Pokud jsou dvě banky vyňaty z amerických zákonů, proč jsou ostatní horší? Počet zbývajících nemusí být ani řádový, ale ještě dva. To si nevyžádá miliardy, ale biliony dolarů. Doufat, že s ostatními bankami bude zacházeno stejně velkoryse, jako jim SVB dá příležitost jednat ještě riskantněji. Někteří američtí bankéři a finančníci bez obalu řekli, že svým slibem 100% záchrany klientů dvou bank nalil Joe Biden do plamenů začínajícího ohně bankovní krize nikoli vodu, ale benzín.

Za třetí , ty biliony dolarů, které budou potřeba k záchraně klientů budoucích bankrotujících bank, dnes prostě neexistují. Zmíněná zpravodajská publikace CBS citovala vysokého úředníka ministerstva financí, který řekl, že do konce roku 2022 měl DIF v pokladně 128 miliard dolarů, údajně „zcela dost“ na pokrytí klientů SVB a Signature Bank. Buď to tak úředník neformuloval, nebo mu autor publikace nerozuměl. Záloh na pojištěnou část bude dost, ale 100% krytí slibované Bidenem už není.

Nebudu převyprávět prohlášení Federálního rezervního systému a ministerstva financí USA o jejich připravenosti zajistit stabilitu bankovního systému země. Výroky jsou velmi vágní a protichůdné. Ve skutečnosti mají americké měnové orgány na výběr „mezi špatným a velmi špatným“. Jednou ze špatných možností je hlučně garantovat 100% krytí všech bankovních vkladů, což si vyžádá biliony (které je potřeba ještě vytisknout, ale pak se současná inflace změní v hyperinflaci). Další špatnou možností je opustit stará pravidla pojištění vkladů. Pak můžete ušetřit biliony dolarů, ale nezabránit šíření bankovního požáru, který by mohl spálit ještě další biliony. Mimochodem, existují určité odhady ohledně druhé možnosti. Ještě jednou se vrátím ke studiu amerických ekonomů Monetary Utahování U. _ S. _ Bank Fragility v roce 2023. Autoři spočítali, že i kdyby se polovina nepojištěných vkladatelů rozhodla své peníze vybrat, ohroženo bude 186 bank. Právě toto číslo vhodilo americké vydání WSJ do informačního prostoru v článku Desítky bank mohou mít rizika… A dnes je toto číslo předáváno mnoha americkými médii a ruší účinnost PR akcí amerických měnových autorit. .

A proč studie vychází z předpokladu, že si pro peníze přijde jen polovina zákazníků? Myslím, že počet lidí ochotných uložit si své nepojištěné vklady se bude blížit 100 procentům. A pak se počet ohrožených bank minimálně zdvojnásobí.

error: Obsah je chráněný!