Macron vede Francii do občanské války

Tento příspěvek už byl přečten 227 krát!

„Včera v Paříži jsem se bál – je to strach z budoucnosti…“

Ve Francii stoupá vlna protestů proti důchodové reformě, kterou Macronova vláda prosadila obcházením parlamentu a proti vůli většiny Francouzů.

23. března, devátého dne velké odborové mobilizace proti důchodové reformě, vyšlo podle Generální konfederace práce ( GCT ) do ulic 3,5 milionu demonstrantů ve 300 městech po celé zemi. Největší demonstrace se konaly v Paříži, Bordeaux a Štrasburku. V Paříži byl dosažen absolutní rekord – 800 tisíc Pařížanů!

Demonstrace přerostly ve střety s policií za použití slzného plynu. V Bordeaux byly během shromáždění zapáleny brány radnice . Snímky hořící radnice obletěly celý svět. The Washington Post upozorňuje na „působivé záběry plamenů, které zachvátily hlavní vchod do radnice v Bordeaux, zatímco dav venku jásal“.

V hlavním městě demonstranti zapálili popelnice, kiosky a domovní dveře. Během jediného dne bylo zaznamenáno asi tisíc vážných požárů, ministr vnitra Gérald Darmanin řekl, že „jeden a půl tisíce násilníků, kteří speciálně dorazili do Paříže, aby zaútočili na policii a vládní instituce“, se potuluje městem ( 1500 casseurů , manifestace l à pour casser du flics et des  timents publics ) . 

 

Podle ministerstva vnitra bylo zraněno 123 policistů a četníků, z toho sedm v Paříži. Bylo zatčeno 172 demonstrantů, z toho 77 v hlavním městě.

Situace v zemi „viditelně eskalovala a zhoršila se“,  uvádí Süddeutsche Zeitung . Podle německého listu bylo 23. března zraněno 440 policistů a zatčeno 457 demonstrantů, což výrazně převyšuje údaje francouzského ministerstva vnitra.

„Zuřivost se rozlila do ulic Francie,“  píše The Times a popisuje, jak skupina mužů v černých kuklách zablokovala hasičský vůz, který se snažil uhasit hořící hromadu odpadků.

Francouzská média zaznamenala velký počet lidí v maskách a černých kuklách, kteří jsou považováni za militanty radikální levicové skupiny černého bloku vytvořené v reakci na policejní násilí.

Macronův projev v televizních zprávách z 22. března jen rozdmýchal hněv demonstrantů. Macron řekl, že „protestující dav je nelegitimní ve srovnání s lidmi, kteří vyjadřují svůj názor prostřednictvím svých volených představitelů“. Ještě více Francouze rozzuřilo, že Macron si během rozhovoru nenápadně sundal hodinky za 80 tisíc eur.

Poslanci parlamentní frakce strany „Nedobytá Francie“ z improvizované tribuny  vyzvali Pařížany k revoluci. Výzvu přijaly tisíce hlasů skandujících „ Revoluce , revoluce !“. Ulicemi hlavního města se nesla podomácku vyrobená gilotina, která Macronovi prorokovala osud popraveného Ludvíka XVI .

Demonstranti po celé Francii zablokovali mnoho škol a univerzit, stanic metra, letišť.

V malém městečku Sainte-Solin (departement Deux-Sèvres), pořádaném hnutím Bassines non merci , ekologickým hnutím „Revolt of the Earth“ a rolnickou konfederací, protestovaly mnohatisícové demonstrace proti výstavbě obří zavlažovací nádrž, při níž bylo zraněno více než dvě stě lidí a jeden z nich je v hlubokém kómatu. Asi tisícovka bojovníků černého bloku v černých kuklách, vybavených štíty a plynovými maskami, zaútočila na policisty a házela na ně kameny a Molotovovy koktejly. Policii se nepodařilo nikoho zatknout.

„Mnoho z těchto ultranásilných bojovníků pochází ze sousedních zemí. Jejich boj se silami zákona a pořádku probíhá po celé Evropě. Do takových bitev se pravidelně zapojují německé a italské krajně levicové skupiny,“ uvádí TF1. Ekologický aktivista televiznímu kanálu řekl, že mnoho militantů pochází ze Španělska, Itálie a Nového Zélandu.

Výzvu vůdce „Nedobyté Francie“ Mélenchona k ukončení „prezidentské monarchie“ a nastolení šesté republiky vyslyšeli i bankéři londýnské City. Článek Financial Times Je Francie na cestě k šesté republice? píše , že „Pátá republika přežila svou užitečnost, ztratila svůj lesk“ a francouzské elity „tráví svůj pracovní život tím, že nepřekračují silniční okruh, který obklopuje Paříž. Se zbytkem Francie zacházejí téměř jako s kolonií obydlenou smradlavými rolníky, kteří nedokázali vstřebat pařížskou kulturu, kterou učili ve škole, a volí buď krajní pravici, nebo krajní levici.“

Financial Times věří, že Macronova nepopulární penzijní reforma „zvyšuje riziko, že Francouzi budou následovat Američany, Brity a Italy a budou volit populisty zvolením Marine Le Penové prezidentkou v roce 2027“. „Francie nemůže takto pokračovat. Je čas ukončit pátou republiku s jejím všemocným prezidentem a vyhlásit méně autoritářskou šestou republiku. Macron by to mohl udělat,“ píše mluvčí finančního kapitálu.

Macron ve svém projevu v televizi motivoval potřebu zvýšit věk odchodu do důchodu nedostatkem rozpočtových prostředků. Odbory ho obvinily ze „lhaní“ a „pohrdání“. Šéf komunistické strany Fabien Roussel si je jistý, že Macron záměrně vede k radikalizaci protestů.

Jednoduchý výpočet ukazuje, že důchodová reforma nepřinese do státního rozpočtu výrazné úspory. Podle oficiálních údajů to ročně přinese do státní kasy 18 miliard eur. To ale není nic ve srovnání s Macronovým závazkem investovat 50 miliard eur do jaderné energetiky a 100 miliard eur do obrany. Úrokové platby, rostoucí kvůli zpřísňování měnové politiky ECB, se navíc budou pohybovat od 60 do 90 miliard eur ročně.

„Důchodový deficit je také malý ve srovnání s náklady na opatření zavedená v reakci na pandemickou krizi (165 miliard eur) a energetický šok (kolem 100 miliard eur),“ píše finanční portál Nasdak .

„Naprostá většina Francouzů si dobře uvědomuje, že Macron je loutkou v rukou investičního fondu BlackRock , který na jeho návrh skoupil celou francouzskou ekonomiku. Existuje pochopení, že globalisté, kterým slouží současný prezident Francie, vedou cestu k úplnému zrušení důchodů , “řekla Alesya Miloradovich, zaměstnankyně Pařížské akademie geopolitiky, v rozhovoru pro Federal Grid. Společnost.

28. března začala nová celostátní stávka, která bude pravděpodobně největší od začátku protestů proti důchodové reformě. „Celá Francie hoří!“ – řekl šéf senátní frakce „republikánů“ Bruno Retaio.

Fejetonista konzervativního portálu Riposte laïque, Charles Demassier , píše , že výbušná nenávist se rozlila do pařížských ulic, zasazených Macronovým režimem, které se, stejně jako v La Fontaineově bajce,  „natahují, nafukují a nadýmají“ ve srovnání s velkolepostí. bývalá sláva Francie, ale není hoden ani centimetru de Gaullova kabátu. Musíme uznat znepokojivou realitu, která je předehrou občanské války. Včera v Paříži jsem měl strach – je to strach z budoucnosti…“

error: Obsah je chráněný!