Ukrajinci a Ukrajinky v ČR

Tento příspěvek už byl přečten 211 krát!

Do 24.2.2022 na vízum, mnohdy ponižování podřadnou práci za podřadné peníze. Přestože přicházeli coby ekonomičtí migranti z rozkradené a zkorumpované Ukrajiny, museli snášet paušální pohrdání. Přicházeli za prací, tzn. pracovali mnohdy více, než ostatní. „Zaměstnávám Ukrajince“ znamenalo „uděláme to rychle a levně“.
Nedůstojné, ale OK, pokud na to měl někdo žaludek a cizinecká policie v tom neviděla problém, OK.
I Češi takto po revoluci migrovali za prací do USA, Německa, Británie, atd.
Teď se karta obrátila.
Ukrajinců je v ČR kolem 750.000, z čehož pracuje 170.000.
Kolik jich pobírá soc. dávky a různé kompenzace, vč. bezplatné zdravotní péče či školství, to jsem nikde nedohledal.
Teprve vývoj na Ukrajině ukáže, kam se migrační politika posune. Zda-li podstatná část odejde zpátky na Ukrajinu nebo se naopak do ČR vypraví i zbytek jejich rodin?
Každopádně lze předvídat, že budoucí počet Ukrajinců v ČR může být někde mezi 500.000 a 1.300.000? To z nich udělá největší národnostní menšinu v ČR.
Doposud byli největší národnostní menšinou v ČR Slováci (315.000) a na druhém místě Romové (40.000 …ale tomu nevěřím, protože pokud jich je na Slovensku 450.000, tak u nás to bude minimálně stejné).
Co tím chci říci?
Že Ukrajinci tady v určitém počtu byli vždycky (v roce 2021 bylo v ČR 183.000 Ukrajinců) …a v ještě větším počtu tady budou i nadále. (tečka)
Nemusíme s tím souhlasit, stačí to přijmout jako fakt.
Dá se to celospolečensky zvládnout jediným způsobem, a to že se nebudou dělat rozdíly a výjimky.
Po splnění stejných povinností i stejná práva.
Stát by měl tedy na domy Ukrajinců věšet české vlajky, ne na národní kulturní památky věšet vlajky ukrajinské.
Nejvíce se reálně obávám příchodů ukrajinských válečných veteránů za jejich rodinami. To může být asi největší konflikt, kdy traumatizovaní jednotlivci nebudou požívat dostatečný společenský obdiv, ani výhody za to, že „u Bachmutu bojovali i za Prahu“.

Česká vláda by tedy veškeré výdaje pro Ukrajinu měla soustředit do pokrytí potřeb Ukrajinců v ČR a přestat nakupovat a posílat kovošrot pro ruský hutní průmysl.
Byl bych totiž velice nerad, kdyby se díky nezvládnutí začleňování Ukrajinců v ČR začalo stupňovat sociální napětí u nás.
…a trh práce? O ten se nebojím. Pokud jsem někde v Praze na hotelu, už dlouhodobě mne obsluhují Ukrajinky. Některé úslužné a pracovité, některé arogantní pizdy věčně s mobilem v ruce, tzn. je to stejné, jako s Čechy a přetřídit si to musí zaměstnavatelé a volný trh práce.
Snad rizikem pro Češky mohou být mladé, atraktivní „Ukrajinky bez rodin“, které se budou chtít „integrovat“ bezpodmínečně, resp. zřejmě s menšími prvotními nároky. (I to je pochopitelné a i zde funguje nabídka a poptávka.)
Pokud to zvládneme nekonfliktně a s odbouráním sociální zátěže státu (více jich bude pracovat, než nepracovat), necítím to jako negativní zátěž státu (jako u Slováků, Poláků, Vietnamců, apod.).
Důležité je nedělat rozdíly, protože pokud se plně asimilují externě a vytvoří desetiprocentní uzavřenou komunitu, vč. spolků či politické strany (viz muslimové v Německu nebo Británii), pak to teprve bude problém.

[Autor: Petr Viktorýn]

error: Obsah je chráněný!