Premiér musí být chlap!

Tento příspěvek už byl přečten 59 krát!

Gerhard Schröder na počátku výstavby Nord Stream 2 podepsal první trubku plynovodu vlastnoručním podpisem. Plynovod měl zachránit německý průmysl a jeho vzrůstající požadavky po elektrické energii vyráběné z plynu

A teď vám řeknu krutou pravdu: Realita je v té pozici, že buď bude mít dostatek elektřiny německý průmysl, který veškerou elektřinu v EU vykoupí, ale domácnosti v celé EU budou po tmě a ve svetrech, a to málo, co té elektřiny zůstane v ČR, to bude jako vláda, pane Fialo, stropovat na účet státního schodku donekonečna a každý rok od této chvíle?
 
Anebo to bude obráceně, Evropa nebude německému průmyslu posílat elektřinu, domácnosti budou mít čím svítit, ale německý průmysl se zhroutí. A pád německé ekonomiky bude znamenat pád EURa a hned po něm pád Evropské unie. K vyřešení energetické krize v EU je zapotřebí splnit dvě podmínky. Za prvé, je potřeba sehnat dostatek plynu, což se dnes nedaří a nepodaří. A za druhé, ten plyn musí být levný! Musí být splněny obě podmínky, aby energetická krize skončila.
Premiér musí být chlap a přiznat, že bez ruského plynu to nepůjde! Bez této sebereflexe energetická krize v EU nikdy neskončí
Pokud Německo nezruší sankce na Ruskou federaci a pokud Berlín neuvede do provozu Nord Stream 2, který jako jediný dokáže poskytnout ve spolupráci s Nord Stream 1 dostatek plynu pro německé elektrárny a průmysl, tak energetická krize v EU nikdy už neskončí! Zůstane natrvalo, protože německý průmysl bude bojovat o přežití a bude skupovat elektřinu po celé Evropě za nejvyšší ceny, protože všechny ostatní na burze v pohodě přeplatí. A pane Fialo, dokáže česká domácnost přeplatit tržní ceny elektřiny, které spekulantům s elektřinou na burze nabízí německý průmysl? To snad nemyslíte vážně!
 
A chcete snad každý rok stropovat tržní rozdíl mezi českým stropem a neustále rostoucími spike hroty cen elektřiny na burze v Lipsku, které budou taženy německým průmyslem? Kde v tom vidíte Putina, proboha? Byl to snad Putin, kdo zablokoval spuštění Nord Stream 2? Byl to snad Putin, kdo za německou vládu v březnu rozhodl, že se Německo odstřihne od ruského plynu a tím se způsobí kolaps v německém průmyslu a v německé výrobě elektřiny?
Házet vinu na Putina za vysoké ceny elektřiny v ČR, která je výrobcem nejlevnější elektřiny v EU, ale vlastním domácnostem ji prodává přes burzu v Lipsku nejdráž v celé EU, je chucpe! ČR by mohla být v produkci elektřiny nejen soběstačná, ale i nejlevnější, kdyby premiér Fiala byl chlap a provedl znárodnění ČEZu ve jménu národní energetické bezpečnosti! Namísto toho svaluje vinu na ruského prezidenta, který má s cenotvorbou ČEZu asi tolik společného jako eskymák s písečnou bouří na Sahaře.
 
Kdyby neměli Putina, museli by si ho vymyslet, aby měli na koho svalovat vinu za svoji neochotu udělat něco pro obyčejné lidi, pro vlastní občany. Ať ČEZ neprodává elektřinu Čechům přes burzu v Lipsku, ale napřímo za výrobní náklad plus přiměřený zisk. A ať český stát zřídí státní podnik pro nákup plynu napřímo od Gazpromu, aby české domácnosti měly levný plyn! A ať česká vláda přestane dodávat zbraně banderovské juntě na Ukrajině! Tyto 3 kroky stačí nejen k ukončení energetické krize, ale i k ukončení války na Ukrajině!

[Aleš Rozehnal, FB]

error: Obsah je chráněný!